Sześć sposobów na kwiaty balkonowe

Zaczęła się już wiosna, warto więc zająć się ozdobieniem balkonu, tarasu czy ogrodu kwitnącymi roślinami. Dzięki temu łatwiej przetrwasz czas izolacji.

article cover
123RF/PICSEL

Sześć sposobów na kwiaty balkonowe

Pierwiosnki zazwyczaj lepiej czują się na świeżym (nawet chłodnym!) powietrzu niż w mieszkaniu. Na uwagę zasługują pierwiosnki bezłodygowe, mające dużo barwnych odmian, a także ząbkowane, wyniosłe lub różowe. Są wrażliwe na brak wody, więc często je podlewaj.

Rada 

Najdłużej kwitną pierwiosnki kubkowate (przez kilka miesięcy), ale nie lubią zimna. W maju, gdy będzie cieplej, możesz je przenieść na lekko ocieniony balkon, a będą kwitły do września. Przechowane przez zimę w chłodnym miejscu wiosną „obudzą się” znowu.
Narcyzy (żonkile) 

Na balkonie sprawdzają się miniaturki, tzw. trąbkowe, ale są też gatunki o pełnych kwiatach.

Rada 

Po przekwitnięciu utnij łodygi i zostaw liście, bo zasilają cebulki. Wyjmij je, gdy roślina uschnie, a jesienią wsadź do doniczki lub ziemi.

Źródło: Na żywo
Bratki są odporne nawet na przymrozki. Sadzi się je od drugiej połowy kwietnia do maja, co 20-25 cm. Możesz wybierać aż z 300 odmian, m.in. bratki kaskadowe, które mają dużo kwiatów i tworzą gęste, duże kępy. Kilka dni przed umieszczeniem na dworze przyzwyczaj je do niższych temperatur i wystaw na kilka godzin dziennie na zewnątrz. Potem dopiero umieść w pojemniku.

Rada 

Kiedy już przekwitną w maju, usuń je i zastąp innymi sadzonkami. Jednak gdy chcesz je mieć dłużej (aż do jesieni), wybierz odmianę o drobnych kwiatach (minibratki).
Szafirki to drobne, niebieskie lub białe kwiatki. Mają małe wymagania i rosną w każdym podłożu. Preferują ziemię przepuszczalną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną. Sadź je w półcieniu, na głębokości 7 cm, w grupach, w odstępach 10 cm, bo szybko się rozprzestrzeniają.

Rada 

Jeśli będziesz je nawozić, mogą rosnąć w tym samym miejscu nawet przez pięć lat.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas