Szyja i dekolt - odejmij im 5 lat

Te części ciała najszybciej zdradzają nasz wiek, dlatego szczególnie o nie dbajmy.

Szyja i dekolt wymagają szczególnej troski. Skóra na nich jest delikatniejsza niż w innych partiach ciała
Szyja i dekolt wymagają szczególnej troski. Skóra na nich jest delikatniejsza niż w innych partiach ciała© Photogenica

Tylko 5 minut, ale codziennie

Skóra na szyi i dekolcie jest znacznie cieńsza niż na twarzy. Dlatego zmarszczki i zwiotczenia pojawiają się tu wcześniej - już po 30. roku życia. Aby im zapobiec lub przywrócić skórze jędrność, musimy poświęcić przynajmniej pięć minut rano lub wieczorem na staranną pielęgnację. Podczas mycia wykonajmy delikatny masaż szyi i dekoltu. Można to robić miękką szczotką, gąbką lub rękawicą zmoczoną w zimnej wodzie. Zarówno sam masaż, jak i chłodna woda pobudzają krążenie i poprawiają jędrność skóry.

Demakijaż to podstawa

Zwykle pamiętamy, aby wieczorem oczyścić skórę twarzy, ale często zapominamy o szyi i dekolcie. A zmycie kosmetyków z tych okolic jest bardzo ważne. Tylko czysta skóra dobrze wchłonie odżywcze i nawilżające składniki kremu czy serum. A usunięcie martwych komórek naskórka i odblokowanie porów przywróci cerze blask. Do demakijażu szyi i dekoltu możemy używać tych samych kosmetyków co do oczu i twarzy. Najlepsze są takie płyny, które nie obciążają skóry i dodatkowo ją nawilżają.

Słodko-słony peeling

Aby przywrócić skórze blask, warto raz lub dwa razy w tygodniu zrobić peeling szyi i dekoltu. To doskonały zabieg ujędrniający ciało i spłycający zmarszczki. Usunięcie złuszczonych komórek mobilizuje skórę do odnowy. Peeling możemy przygotować np. z łyżki soli i łyżki płynnego miodu. Masujemy nim skórę okrężnymi ruchami, a potem spłukujemy.

Kierunek ma znaczenie

Nie zapominajmy o codziennym wklepaniu w skórę szyi i dekoltu odżywczego kremu, serum lub balsamu. Uważajmy jednak, aby się ustrzec przed najczęściej popełnianym błędem, czyli niedbałym nakładaniem kosmetyku na te partie ciała. W tym wypadku kierunek ma znaczenie. Ruchy rąk powinny być zgodne z kierunkiem przebiegu mięśni, czyli od dołu ku górze, a na dekolcie dodatkowo na boki.

Smarujemy bardzo delikatnie, aby nie rozciągać skóry. Po rozprowadzeniu kosmetyku można delikatnie go wklepać opuszkami palców. Nie zaniedbujmy tego zabiegu, a szybko zauważymy efekty. Skóra na szyi i dekolcie stanie się jędrniejsza, gładsza i młodsza nawet o pięć lat. A dobre nawilżenie opóźnia proces wiotczenia i powstawania zmarszczek.

Ziołowe wygładzanie

Zwiotczałą skórę szyi ujędrni okład z mleka i natki pietruszki. Trzy łyżki drobno posiekanej natki zalewamy szklanką wrzącego mleka i odstawiamy do przestygnięcia. W jeszcze ciepłym naparze moczymy gazę i owijamy nią szyję. Pozostawiamy na 15-20 minut. Okład z mleka i pietruszki wygładza skórę i przywraca jej jędrność. Podobne właściwości ma maseczka z dwóch łyżek rozgotowanego siemienia lnianego i łyżki olejku, np. arganowego.

Mniej wody

Aby nawilżyć skórę od środka, trzeba dużo pić. Ale uwaga nie należy przesadzać z wodą, ponieważ wypłukuje ona cenne dla zdrowia i urody składniki. Lepiej jeść produkty bogate zarówno w wodę, jak i minerały oraz witaminy, np. ogórki, truskawki, winogrona. Zawarte w nich płyny nawadniają komórki i odmładzają skórę.

Dbaj o postawę

Nasza szyja nie podda się tak łatwo upływowi czasu, jeśli będziemy dbać o prawidłową postawę. Starajmy się chodzić z wyprostowanymi plecami, wciągniętym brzuchem i lekko uniesioną głową. Zapobiegniemy w ten sposób tworzeniu się poprzecznych zmarszczek na szyi. Śpijmy na plecach, z głową na poduszce rehabilitacyjnej, podpierającej kark.

Kwasy omega

Na wygląd naszej skóry bardzo duży wpływ ma także to, co jemy. W diecie poprawiającej jej kondycję nie powinno zabraknąć ryb. Jedzmy przynajmniej raz w tygodniu łososia, ponieważ zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają utrzymać jędrność skóry i zachować jej młody wygląd. Jeśli nie przepadamy za rybami, sięgnijmy po awokado, orzechy i siemię lniane. W kwasy omega-3 bogaty jest też olej z rośliny zwanej krokoszem barwierskim.

Więcej w serwisie:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas