Reklama

Reklama

Tanie sprzątanie tym, co mamy pod ręką

Cytryna, proszek do pieczenia, listek laurowy i wiele innych produktów spożywczych, które zazwyczaj mamy w kuchni, mogą - przy okazji - posłużyć jako doskonałe i prawie darmowe środki do czyszczenia, wybielania i usuwania niemiłych w domu zapachów.

W kuchni unosi się brzydki zapach, np. z kosza na śmieci? Podpal liść laurowy i umieść go na talerzyku, aby się wypalił. Zanim się zorientujesz, nieprzyjemny zapach zniknie. 

Obawiasz, się, że sam detergent nie dopierze silnie zabrudzonych skarpetek? Zmieszaj 1-2 łyżeczki proszku do pieczenia z 2 łyżkami pasty BHP i  1 litrem wody. Namocz skarpety na noc, następnie wypierz jak zwykle. Efekt cię zaskoczy. 

Chciałabyś wybielić poszarzałe firanki? Włóż je do miski z ciepłą wodą, w której rozpuściłaś opakowanie proszku do pieczenia. Potrzymaj tak 30 minut. Następnie wypierz firanki jak zwykle.  Czyż nie są jaśniejsze?

Reklama

Jak bez wysiłku wyczyścić fugi? Zmieszaj proszek do pieczenia z wodą w proporcji 1:1. Nanieś papkę gąbką albo szczoteczką do zębów na brudne fugi, pozostaw na 20 minut. Po tym czasie zmyj letnią wodą, a kafelki przetrzyj mokrą szmatką.

Jak zlikwidować zabrudzenia przy klamce w drzwiach? Wystarczy przetrzeć je przekrojonym na pół surowym ziemniakiem.

Jak usunąć ślady rdzy na nożach? Wyczyść je przekrojoną na pół cebulą maczaną w cukrze pudrze. Opłucz zimną wodą i wytrzyj do sucha. Efekt murowany, nie będzie wstydu przed gośćmi. 

Zabrakło ci płynu do mycia naczyń? Ciepła serwatka, powstała po odwarze z zsiadłego mleka, zmyje brudne talerze nie gorzej niż woda z detergentem.

Blaszki do pieczenia przyrdzewiały? Posyp je grubą solą kuchenną, zostaw na 10-15 minut, potem pocieraj kawałkiem skórki od słoniny. Rdza zniknie, blaszki umyj i starannie wysusz. Możesz też zapobiegawczo posmarować ją olejem.

W jaki sposób odkurzyć obraz olejny bez obawy o jego zniszczenie? Kromką chleba! Zdaniem osób, które tę metodę już przetestowały, lepiej jest wałkować chleb po obrazie, niż nim pocierać.

Jak rozjaśnić i pozbawić niemiłego zapachu deskę do krojenia, na której siekałaś czosnek albo sprawiałaś rybę? Najlepiej ją zdezynfekuje przekrojona na pół cytryna. Wcieraj ją w deskę, aż uzyskasz pożądany efekt. Potem tylko spłucz wodą.

Zaśniedział miedziany rondel, w którym twoja mama kiedyś smażyła konfitury? Nałóż na niego cienką warstwę ketchupu, odczekaj 15-30 minut, opłucz i wytrzyj. Kwas zawarty w ketchupie wchodzi w reakcje ze śniedzią i w cudowny sposób ją usuwa.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy