Te rośliny już teraz zabierz do domu
Rośliny pochodzące z gorących krajów lada chwila powinny przeprowadzić się z ogrodu i balkonu do domu. Pamiętaj jednak, żeby pod dachem nie było im za ciepło!
Krzewy egzotyczne
Ołowniki, lantany, oleandry, datury, oliwki, cytrusy, mandenville, bungenwille po zabraniu z dworu wstaw do widnego, suchego holu lub garażu. W pomieszczeniu powinna być temperatura ok. 10°C. Rośliny podlewaj regularnie, ale w małych ilościach, tylko na tyle, by podłoże całkowicie nie wyschło.
Kwiaty ołownika (na zdjęciu) pojawiają się na jednorocznych pędach, dlatego przed zimowym odpoczynkiem (albo na przedwiośniu) skróć jego gałązki o około 1/3.
Kwiaty balkonowe
Do domu trzeba przenieść wszystkie rodzaje pelargonii. Wcześniej przesadź je do mniejszych pojemników. Wykop ostrożnie roślinę, aby nie uszkodzić korzeni i nie połamać pędów.
Otrząśnij stare podłoże. Wsadź ją do nowej doniczki z drenażem i uniwersalnym podłożem ogrodniczym z domieszką perlitu lub piasku. Po przesadzeniu usuń kwiaty i zamierające liście. Pędy skróć o połowę. Tak przygotowaną pelargonię przenieś do piwnicy z oknem, na werandę lub na nieogrzewaną klatkę schodową.
Zioła
Zioła nie lubią zimna, ale jeszcze bardziej wilgoci. Gdy zmokną, mogą stracić aromat. Koniecznie zabierz do domu rozmaryn, bazylię, niektóre odmiany szałwii, lawendy, tymianku, krzaczki lauru (liście laurowe). Zioła posadzone na rabatach możesz przesadzić do doniczek.
W domu znajdź dla nich jak najjaśniejsze miejsce z dala od kaloryfera. Podlewaj niezbyt obficie, gdy podłoże przeschnie.
Rośliny bulwiaste
Bulwy dalii, pacioreczników, begonii bulwiastych, batatów wykop z ziemi, oczyść z jej resztek i usuń chore części. Przez kilka dni susz rozłożone na gazecie.
Zdrowe bulwy ułóż (i przysyp) w skrzynkach z suchym piaskiem, torfem albo drewnianymi trocinami. Do wiosny przechowuj w pomieszczeniu, gdzie jest sucho i chłodno (4-8°C). 4 Systematycznie (np. raz w tygodniu) przeglądaj bulwy, chore od razu wyrzucaj.
Zobacz również: