Ten storczyk może kwitnąć cały rok
W sklepach pojawiły się nowe odmiany sabotka. Są mniej wymagające i bardziej odporne na choroby.
Rośnie w podłożu
W odróżnieniu od większości storczyków, sabotka trzeba uprawiać w doniczce z podłożem. Powinno być dobrze przepuszczalne, najlepiej zmieszać w równych częściach rozdrobnioną korę sosnową, drobniutki keramzyt, drobno roztłuczony węgiel drzewny i kamyki dolomitu.
Bardzo ważne jest, aby na dno doniczki wsypać drenaż, np. grubszy keramzyt - powinien sięgać co najmniej do 1/3 jej wysokości.
Chroń przed słońcem
Kwiaty nowych odmian sabotka często kwitną jeden po drugim. Dzięki temu możemy cieszyć się nimi prawie przez cały rok!
Żeby kwiaty i liście były ładnie wybarwione, postaw doniczkę w miejscu, gdzie światło będzie rozproszone. W silnym słońcu ich kolory zbledną, a cała roślina osłabnie.
Kruche łodyżki zabezpiecz przed złamaniem, np. mocując je do podpórek z patyczków do szaszłyków.
Podlewaj ostrożnie
Roślina źle znosi nadmiar wody. Podlewaj ją niezbyt obficie, kiedy podłoże przeschnie, najlepiej wodą odstaną, o temperaturze pokojowej.
Podlewając sabotka, uważaj, by nie zmoczyć jego liści, szczególnie wnętrza rozety.
Ten storczyk lubi wilgoć. Codziennie rano zraszaj go, osłaniając kwiaty (mokre szybko zwiędną). Używaj końcówki spryskiwacza, tworzącej mgiełkę, a nie duże krople.
Nawoź i pielęgnuj, gdy przekwitnie
Od wiosny do jesieni raz w miesiącu stosuj nawóz dla storczyków. Może być na przemian nawóz dolistny (dla storczyków) - do spryskiwania i płynny - doglebowy.
Ten nietypowy storczyk nie przechodzi stanu spoczynku, więc pielęgnuj go przez cały rok. Kiedy kwiat sabotka przekwitnie, rozetka liści, z której wyrastał, będzie zamierała, lecz obok pojawią się nowe roślinki.
Co 2-3 lata, wiosną, dobrze jest przesadzić sabotka do świeżego podłoża. Uważaj, by nie uszkodzić korzeni, bo są wyjątkowo delikatne.