Trudny czas dla wielu kobiet. Sposoby radzenia sobie z objawami menopauzy
Materiał promocyjny
Mimo że menopauza to temat, który dotyczy około połowy populacji, wciąż bywa owiany tabu. A jak to często bywa z tabu – im więcej się o nim mówi, tym łatwiej je oswoić. O menopauzie należy więc rozmawiać: gdy wiemy, czego się spodziewać, łatwiej stawimy czoła wyzwaniu. Warto też dostrzegać pozytywne aspekty tego okresu, których – wbrew pozorom – nie brakuje.
Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który następuje w momencie, gdy organizm przestaje produkować hormony odpowiedzialne za płodność. Funkcje rozrodcze ustają, a to wiąże się z licznymi zmianami hormonalnymi, wywołującymi różnego rodzaju dolegliwości. Do najczęstszych należą uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze snem, wahania nastroju, suchość skóry, utrata włosów, spadek libido czy zmęczenie. Nie skupiajmy się jednak na nich! Chodzi tylko o to, aby zrozumieć, co dzieje się z organizmem - jeśli to wiemy, po prostu łatwiej też sobie z tym poradzimy. Kolejny krok to akceptacja i... możemy iść dalej.
Menopauza może być czasem pełnym nowych możliwości, sposobnością do realizacji marzeń czy szansą na skupienie się na własnych potrzebach, dotąd odkładanych na później. Teoria jest więc piękna. Jak ją wcielić w życie?
Jak sobie radzić z przypadłościami, na które nie mamy wpływu?
Nie na wszystkie aspekty menopauzy mamy wpływ. Zmiany hormonalne mogą powodować przerzedzanie się włosów, a przeciwdziałanie takiemu stanowi rzeczy w dużym stopniu pozostaje poza naszym zasięgiem. Tu nie pomoże pozytywne nastawienie, zdrowa dieta czy aktywność fizyczna - trzeba spróbować czegoś innego.
Z pomocą przychodzą kosmetyki, takie jak szampony i toniki zawierające substancje aktywne, które pomagają ograniczyć wypadanie włosów. Przykładem może być seria produktów Plantur 39 zawierająca fitoestrogeny, kofeinę, cynk oraz niacynę. Badania przeprowadzone w Klinice Dermatologii na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie wykazały, że regularne stosowanie tych produktów może znacząco zmniejszyć utratę włosów u kobiet doświadczających zmian hormonalnych w czasie menopauzy.
W badaniu, po czterech miesiącach kuracji, większość kobiet zauważyła poprawę kondycji swoich włosów, a także zmniejszenie takich objawów, jak przetłuszczanie się skóry głowy czy swędzenie.
Jednym z produktów z tej serii jest Plantur 39 Phyto-Caffeine Tonic. Został zaprojektowany tak, aby zapobiegać wypadaniu włosów poprzez aktywację korzeni włosów i przedłużenie faz wzrostu. Dostarcza niezbędnych składników odżywczych bezpośrednio do cebulek, sprawiając, że włosy pozostają silne i zdrowe. Formuła jest delikatna dla skóry głowy, dzięki czemu nadaje się do skóry wrażliwej. Plantur 39 Tonic jest dobrym wyborem dla kobiet, które chcą walczyć ze skutkami zmian hormonalnych na swoich włosach. Tonik jest łatwy w aplikacji, w dodatku można go używać codziennie, ponieważ nie pozostawia tłustych włosów.
Aktywność fizyczna: recepta na dolegliwości związane z menopauzą
Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z objawami menopauzy jest regularna aktywność fizyczna. Tym bardziej że ruch ma zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale i (o czym często zapominamy) na umysł. I bynajmniej nie chodzi tu o wizyty na siłowni kilka razy w tygodniu, lecz proste formy ruchu, które sprawiają nam przyjemność. Spacery, joga, pływanie, taniec - jest w czym wybierać.
Jedyne, o czym musimy pamiętać, to regularność. Innymi słowy, lepiej przejść na przykład trzy kilometry każdego dnia niż 15 jednego. Naszym celem pozostaje włączenie ćwiczeń do codziennej rutyny - z czasem organizm sam będzie się domagał aktywności. Także dlatego, że zwiększa się wówczas produkcja endorfin, nie bez powodu zwanych hormonami szczęścia, co z pewnością pomoże w walce z wahaniami nastroju, zmęczeniem czy stresem.
Zdrowa dieta: paliwo dla organizmu
Odpowiednia dieta, podobnie jak aktywność fizyczna, odgrywa kluczową rolę w walce z objawami menopauzy. W tym okresie życia organizm potrzebuje szczególnego wsparcia - i warto mu go udzielić. Jako że po menopauzie znacząco wzrasta ryzyko osteoporozy, ważne pozostaje spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D. Dietę warto wzbogacić ponadto o produkty bogate w błonnik, które wspomagają trawienie oraz regulują poziom cukru we krwi.
Unikajmy natomiast jedzenia przetworzonego oraz nadmiaru cukrów prostych, ponieważ nasilą one wahania nastroju i przyczynią się do przybierania na wadze. Świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, ryby, orzechy - na to postawmy, a szybko zauważymy efekty! Pijmy też dużo wody, gdyż pomoże to w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu i poprawi kondycję skóry.
Kontakt z ludźmi: klucz do zdrowia psychicznego
W ostatnich latach często mówi się o epidemii samotności. To coś, co nam zagraża zwłaszcza po 50. roku życia, ponieważ sporo kobiet zaniedbuje wówczas kontakty z innymi ludźmi. Efekt? Poczucie izolacji, co wzmacnia ryzyko wystąpienia takich chorób, jak demencja, Alzheimer czy depresja. Relacje społeczne są absolutnie kluczowe dla zdrowia psychicznego i nigdy dość przypominania o tym.
Co ważne, nie musimy opierać się wyłącznie na relacjach z partnerem. Jak dowodzą liczne i prowadzone na całym świecie badania (naukowcy w ostatnich latach niezwykle uważnie przyglądają się tej kwestii), równie cenne są relacje z przyjaciółmi, rodziną czy uczestnictwo w grupach społecznych, takich jak kluby zainteresowań czy wolontariaty. To szansa nie tylko na uzyskanie wsparcia, ale także wzmacnianie więzi emocjonalnych.
Hobby: w poszukiwaniu nowych form spędzania wolnego czasu
Zanik miesiączkowania bywa postrzegany jako symboliczny koniec pewnego etapu życia, co może wywoływać poczucie pustki. Nie musi to jednak być problem - przejdźmy do następnego etapu! W myśl zasady, że coś się kończy, a coś się zaczyna. Dobrym pomysłem będzie znalezienie nowego hobby lub rozwinięcie już istniejących pasji. Nauka języka obcego? Malowanie? Szydełkowanie? Fotografia? Obojętne co, byle dawało nam radość.
Zainteresowania i zajmowanie się czymś nowym pozwala na oderwanie myśli od problemów. Ale także rozwija umysł, co jest istotne, aby zachować jego sprawność na długie lata. Aktywność twórcza stymuluje mózg, zmusza go do pracy i wysiłku, zapobiegając problemom z pamięcią i koncentracją, które często pojawiają się w tym okresie.
Materiał promocyjny