Trwałe usuwanie owłosienia: epilacja
Może być dobrym rozwiązaniem dla tych pań, które mają silne owłosienie, a po tradycyjnej depilacji cierpią np. z powodu zapalenia mieszków włosowych. Po kilku zabiegach epilacji laserowej można mieć pewność, że owłosienie nie pojawi się na skórze przez długi czas. Jak wygląda taki zabieg?
Już pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami. Miesiąc przed epilacją trzeba zaprzestać depilacji. Nie można też zażywać leków światłouwrażliwiających, np. hormonów. Kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także w solarium).
Podczas epilacji najczęściej używa się lasera, którego światło pochłaniane jest przez mela - ninę (barwnik) znajdującą się w mieszku włosowym, co nisz - czy włos wraz z mieszkiem.
Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok.
Po zabiegu pojawia się podrażnienie oraz obrzęk okołomieszkowy. Ustępują już po kilku godzinach, ale czasami trwa to nawet kilka dni.
Po epilacji należy unikać: gorących kąpieli, korzystania z sauny lub basenu, kosmetyków z zawartością alkoholu. Przez około 2 tygodnie od zabiegu należy unikać złuszczania naskórka i peelingów, a do trzech tygodni po epilacji obowiązuje całkowity zakaz opalania i stosowania samoopalaczy.
Ceny za zabieg: łydki - ok. 500 zł, bikini - 300-400 zł.
W sklepach można kupić urządzenia do domowej epilacji laserowej (w cenie 500-2000 zł).