Tyle masz na głowie

Używasz najlepszych odżywek i szamponów, a włosy nadal są szorstkie, matowe, wypadają albo chwilę po myciu wyglądają nieświeżo? To znak, że masz problem ze skórą głowy. Zdaniem dermatologów dotyczy on nawet co drugiej z nas. Wiemy, jak się go pozbyć.

Skórze pomoga wrócić do normy nawilżające emulsje
Skórze pomoga wrócić do normy nawilżające emulsje123RF/PICSEL

Gdy panuje susza

Swędzi, piecze, łuszczy się, na farby do włosów reaguje alergicznie. To objawy typowe dla przesuszonej skóry głowy. Pozbawiona naturalnej ochrony (sebum) jest bardzo wrażliwa, dlatego lepiej zrezygnuj na kilka tygodni z koloryzacji i stosowania kosmetyków do stylizacji. Wrócić do normy pomogą jej nawilżające emulsje i maseczki. W ich składzie znajdują się substancje kojące: pantenol, alantoina, oraz składniki NMF (naturalnego czynnika nawilżającego skóry): aminokwasy i mocznik. Tego typu preparaty wcieraj w skórę głowy trzy razy w tygodniu minimum przez miesiąc. Do mycia używaj delikatnych szamponów bez substancji zapachowych i drażniących detergentów, jak SLS czy SLES.

Znów do mycia

Kilka godzin po kąpieli włosy wyglądają nieświeżo? Reaguj szybko. Bo gdy skóra głowy się przetłuszcza, nadmiar sebum zaburza proces złuszczania naskórka i przyspiesza namnażanie drożdżaków. A te powodują łupież. Co robić, by się nie pojawił? Używać preparatów z kwasami owocowymi lub kwasem salicylowym - złuszczają naskórek i przyspieszają wchłanianie substancji leczniczych. Stosuj też szampony i lotiony z cynkiem lub siarczanem selenu (działają przeciwgrzybiczo), ekstraktami z pokrzywy lub wierzby (regulują pracę gruczołów łojowych) oraz glinką (pochłania nadmiar sebum). Preparaty stosuj co trzy dni przez trzy tygodnie.

Kiedy wypada

oraz więcej włosów zostaje na szczotce? Za ich wypadanie odpowiada m.in. enzym, pod którego wpływem włosy szybciej przechodzą w fazę spoczynku. Jaka substancja zablokuje działanie enzymu? Na przykład kwas glutaminowy dodawany do preparatów hamujących wypadanie włosów. By pobudzić ich odrastanie, trzeba dostarczyć skórze głowy substancji odżywczych i witamin: A, B1, B2, B5 i B9, żelaza, magnezu, potasu, wapnia, cynku. By składniki te szybciej dotarły do mieszków włosowych, kosmetyk powinien zawierać substancje pobudzające mikrokrążenie. Tak działa m.in. chinina, kofeina, arginina, żeń-szeń, ekstrakt z imbiru. Tego typu kosmetyki stosuj trzy razy w tygodniu przez trzy miesiące.

Izabela Nowakowska

Twój Styl 3/2016

Zobacz także:

Tortilla z wołowiną i awokadoStyl.pl
Twój Styl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas