Uciążliwy współlokator
Zaczyna się niewinnie. Nasz cichy współlokator najpierw atakuje ściany, a potem nasz organizm. Układ oddechowy, nerwowy oraz skóra idą na pierwszy ogień. Do tego dochodzą bóle żołądka i głowy. Drętwienie kończyn górnych i dolnych to dalsze konsekwencje. Grzybica paznokci i ogólne zmęczenie nie zamykają listy przewinień. Na końcu pojawia się bezpłodność i niewydolność nerek. Jak ustrzec mieszkanie przed wilgocią i pleśnią i grzybami?
Jeśli zauważyłaś, że na suficie lub ścianach w łazience pojawił się nieestetyczny nalot w postaci czarnych, rdzawych, cytrynowych lub zielonych plam, jak najszybciej musisz je usunąć. To pleśń, która nie tylko będzie stopniowo niszczyć tynk, ale może też w negatywny sposób wpłynąć na twoje zdrowie!
Usuwanie pleśni ze ściany czy sufitu
Jeśli pleśń osadziła się jedynie na powierzchni ściany lub sufitu (nie przerasta tynku), delikatnie usuń ją za pomocą szpachelki lub szczotki o sztywnym włosiu (na mokro albo na sucho). Następnie na zainfekowaną powierzchnię nanieś preparat pleśniobójczy - pędzlem lub wałkiem. Przeczytaj instrukcję na opakowaniu. Niektóre preparaty są gotowe do użycia, inne trzeba w odpowiednim stosunku rozcieńczyć z wodą. Dopiero gdy ściana wyschnie, przystąp do jej zagruntowania i pomalowania farbą.
Usuwanie pleśni ze ściany czy sufitu, gdy przerosła tynk
Jeśli na ścianie widoczne są duże skupiska pleśni, przebarwienia i spękanie, oznacza to, że przerosła ona tynk. Trzeba skuć warstwę tynku w porośniętym pleśnią miejscu i w odległości 0,5 m od niego (jej zarodniki niezwykle szybko się rozprzestrzeniają). Znajdujący się pod tynkiem nalot usuń szpachelką lub drucianą szczotką. Szczególnie dokładnie trzeba oczyścić spoiny między cegłami. Oczyszczoną powierzchnię pokryj preparatem pleśniobójczym, a gdy wniknie on w ścianę - trzeba nanieść na nią nowy tynk, zagruntować i pomalować.
Usuwanie pleśni z fug
Jeżeli nalot nie uszkodził struktury fugi, usuniesz go gotowymi produktami do odgrzybiania lub do renowacji spoin. Preparat w formie gotowego do użycia sprayu: popryskaj nim fugę zajętą pleśnią - z odległości 15-20 cm. Pozostaw na 20 minut. Następnie zmyj gąbką, używając do tego dużej ilości wody. W razie konieczności powtórz operację po 10 minutach.
Koncentrat do usuwania pleśni z fug rozcieńcza się wodą w stosunku 1:2. W przypadku bardzo silnego zabrudzenia pleśnią preparat możesz użyć bez rozcieńczania. Przygotowaną mieszankę nałóż pędzelkiem na osuszone fugi i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie wyszoruj fugi szczoteczką lub od razu spłucz zimną wodą. Podczas pracy chroń oczy. Na ręce załóż gumowe rękawice. Preparaty do odgrzybiania nanoś ostrożnie, staraj się, aby nie miały z nim kontaktu elementy metalowe.
Pochłaniacz wilgoci do szafek i szuflad
Doskonałym pochłaniaczem wilgoci jest kreda. Połóż dwa kawałki w zawilgoconej szafce, po miesiącu wymień na świeżą. Zamiast kredy można użyć 1-2 pałeczek węgla drzewnego (kupisz przez internet) - uwalnia jony ujemne do atmosfery, oczyszczając powietrze i pochłaniając wilgoć. Działanie węgla obliczone jest na 1-2 tygodnie. Potem pałeczki możesz wysuszyć na słońcu i z powrotem włożyć do szuflady.
Zobacz także: