Reklama

Reklama

Udogodnienia dla rowerzystów

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym, które właśnie wchodzą w życie, z pewnością ucieszą rowerzystów. Zyskają wiele przywilejów, które postulowali. Zostanie uporządkowanych także kilka zasad ruchu jednośladami, powstaną nowe znaki drogowe, a wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo.

Zniesienie zakazu jazdy pod prąd, nowe znaki drogowe i sygnalizatory świetlne - to tylko kilka zmian, które od 8 października 2015 r. wprowadzą w życie nowe przepisy.

Jazda pod prąd

Główna zmiana dotyczy ruchu rowerowego pod prąd na ulicach jednokierunkowych. Dotychczasowe prawo pozwalało na odmienną interpretację przepisów w tej kwestii. Tylko w niektórych miastach (np. w Gdańsku czy Wrocławiu) zarządcy dróg dopuszczali dwukierunkowy ruch rowerów na ulicach jednokierunkowych.

Od października znikną te rozbieżności. Uznano, że jazda rowerzysty pod prąd spokojną uliczką jest bezpieczniejsza, niż po trasie szybkiego ruchu zgodnie z kierunkiem jazdy. Dlatego dwukierunkowy ruch rowerów będzie mógł zostać wprowadzony na terenie zabudowy praktycznie wszędzie. Władze lokalne mogą również pozwolić rowerzystom na jazdę po buspasach.

Reklama

Nie tylko jednoślady


Wchodzące w życie przepisy są przyjazne miłośnikom dwóch kółek, ale nie tylko. Ograniczenia dotyczące rowerów jednośladowych uznano za nieuzasadnione wobec ruchu rowerów trójkołowych, przyczepek czy wózków rowerowych. W praktyce znak C-13 ("droga dla rowerów") nie będzie definiował drogi wyłącznie dla jednośladów, a znak B-11 ("zakaz wjazdu wózków rowerowych") nie będzie dotyczył rowerów wielośladowych.

Nowe znaki drogowe


Znikną też niejasności związane z interpretacją znaku z pionową kreską C-13/C-16 ("droga dla pieszych"/"droga dla rowerów"), z którego wynikało dotychczas, że na wspólnej drodze rowerzysta miał ustępować pieszemu. Od października znak ten będzie oznaczał drogę dla rowerów położoną obok chodnika.

Kierunek i tor ruchu rowerów w pobliżu skrzyżowań czy torów tramwajowych wyznaczy natomiast nowy znak drogowy P-27 - tak zwany "sierżant rowerowy". Będzie stał tam, gdzie nie ma miejsca na wyznaczenie pasa ruchu dla rowerów w jezdni lub jego wyznaczenie byłoby niebezpieczne. Ponadto pojawią się miniznaki drogowe, umieszczane na wysokości 1 metra, określające m.in. pierwszeństwo przejazdu dla rowerzystów na drogach.

Więcej czasu na światłach


Przed wjazdem na skrzyżowanie bezpieczeństwo istotnie zwiększy nowa sygnalizacja świetlna. Zostanie wzbogacona o żółty kolor, a światła dla rowerzystów będą dłużej świecić - tzw. prędkość ewakuacji wydłuży się z 2,8 m/s do 4,2 m/s. Celem zmian jest uporządkowanie i ujednolicenie w skali kraju przepisów rowerowych. Nowa organizacja ruchu ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy