Urodowe hity z owoców z polskich krzewów
Rosną na niepozornych krzaczkach w parkach, ogrodach, na łąkach. Wystarczy zerwać kilka garści tych niewielkich owoców, by w domowym zaciszu stworzyć przebogate w składniki odżywcze, odmładzające i nawilżające kosmetyki do twarzy.
Głóg doskonale ujędrnia
Zawiera wit. C, niezwykle silny przeciwutleniacz, oraz bioflawonoidy, które jeszcze wspomagają jej działanie. Dzięki temu połączeniu kosmetyki z głogiem są idealne do skóry wiotkiej, z głębokimi zmarszczkami.
Okład poprawiający elastyczność skóry: 2 łyżeczki owoców głogu zalej 1/2 szkl. wrzątku, przykryj i parz pod przykryciem 20 min. Przecedź i przestudź. W naparze namocz gazę (możesz wyciąć w niej otwory na oczy i usta). Połóż na twarzy i zostaw na 20 min.
Lekko złuszczający piling: łyżeczkę zmielonych suszonych owoców głogu i 1 łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego zmieszaj z przegotowaną wodą na papkę. Dodaj kilka kropli dowolnego oleju. Masuj twarz.
Odżywcza maska: 2 łyżki posiekanych owoców głogu zalej wodą, tak by tylko je przykryła, i gotuj na małym ogniu 15 min. Zmiksuj, przestudź. Połącz z łyżeczką miodu. Nałóż na twarz na 15 minut.
Dzika róża rozświetla i wzmacnia
To skarbnica wit. C i E, a także żelaza i organicznych kwasów. Jej owoce poprawią stan przesuszonej, wiotkiej, zszarzałej cery z widocznymi pajączkami.
Maseczka przywracająca blask: 2 łyżki rozdrobnionych owoców róży, bez pestek, zalej wodą, tak by tylko je przykryć, i gotuj na bardzo małym ogniu 15 min. Zmiksuj i przestudź. Domieszaj 1 łyżeczkę słodkiej śmietanki lub oliwy z oliwek i tyle drobno zmielonych płatków owsianych, by powstała pasta. Nałóż na twarz, omijając okolice oczu. Zmyj po 10–15 min.
Papka likwidująca pajączki: 2–3 łyżki świeżych owoców róży bez pestek zmiksuj z odrobiną wody na papkę. Nałóż na twarz, omijając okolice oczu, i zostaw na 10 min. Zmyj letnią wodą.
Ujędrniający tonik: 10 wypestkowanych owoców zalej szkanką. wody i gotuj pod przykryciem na bardzo małym ogniu 10 min. Ostudź bez odkrywania, przecedź. Przemywaj twarz dwa razy dziennie. Tonik przechowuj w lodówce, najlepiej w butelce z ciemnego szkła, nie dłużej niż 2 tygodnie.
Tarnina na przebarwienia
Zawiera flawonoidy, beta karoten, wit. C i z grupy B, kwasy organiczne oraz garbniki. Dostarcza skórze niezbędnych jej składników odżywczych, spowalnia utratę elastyczności i lekko rozjaśnia.
Maseczka dodająca blasku: kilka śliwek tarniny, bez pestek, zalej niewielką ilością wody i gotuj do miękkości pod przykryciem. Przestudź, zmiksuj. Utrzyj z 1–2 łyżeczkami twarożku.
Wybielający sok: z kilku dojrzałych śliwek tarniny wyciśnij sok i zmieszaj go pół na pół z przegotowaną wodą. Przemywaj twarz 2 razy dziennie. Sok przechowuj w lodówce, w butelce z ciemnego szkła, nie dłużej niż 4–5 dni.
Olejek z pestek dzikiej róży
Nie zrobisz go sama, ale możesz kupić w sklepie zielarskim. Naprawdę warto! Zawiera m.in. wit. A, kwasy omega i karotenoidy, dzięki czemu silnie odżywia, regeneruje, ujędrnia, zwiększając ilość kolagenu w skórze, działa także przeciwzmarszczkowo. Kilka kropli olejku wystarczy wmasować w skórę twarzy lub zmieszać z porcją ulubionego kremu.
Zobacz także: