Uwaga, atopia

Z badań wynika, że ponad 50 mln ludzi w Europie ma atopię. Problem narasta, bo to schorzenie przekazywane genetycznie. Na szczęście rośnie też liczba kosmetyków do skóry nadwrażliwej. Błyskawicznie koją i osłabiają swędzenie, regenerują i zapobiegają nasileniu objawów.

Ponad 50 mln ludzi w europie ma atopię
Ponad 50 mln ludzi w europie ma atopię123RF/PICSEL

Pielęgnacja twarzy

Zmiany atopowe: suchość, zaczerwienienie, świąd występują głównie na policzkach. To efekt uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej. Dlatego kosmetyki do cery atopowej zawierają tylko niezbędne substancje. Kremy przede wszystkim nawilżają i natłuszczają. Pierwsze działanie zapewnia wazelina i/lub gliceryna. Drugie - masła, oleje, skwalan (naturalny składnik sebum) czy witamina PP (pobudza produkcję lipidów międzykomórkowych i wzmacnia warstwę ochronną skóry).

Krem stosuj minimum dwa razy dziennie, bo zawarte w nim emolienty po około sześciu godzinach tracą moc. A do mycia używaj łagodnych płynów micelarnych bez mydła i detergentów (bez SLES czy SLS).

Kuracja dla ciała

Najbardziej narażone na pojawienie się zmian atopowych są miejsca, w których skóra jest cienka i/lub sucha, czyli dłonie, łokcie i kolana. Jednak regularnie pielęgnować trzeba całe ciało. Oprócz natłuszczania i nawilżania ważne jest utrzymanie właściwej flory bakteryjnej - jej zaburzenia powodują zaostrzenie objawów. Dlatego do żeli i olejków do mycia skóry atopowej dodawane są siarczany miedzi i cynku, ograniczające rozwój szkodliwych bakterii na skórze.

Po każdej kąpieli (powinna trwać krótko, ok. 10 min) na wilgotne ciało nakładaj natłuszczający i nawilżający balsam z mocznikiem, wazeliną, gliceryną, lanoliną i kojącą alantoiną.

Intensywna terapia

Atopia się nasila, gdy nastają chłody i zaczynają grzać kaloryfery, co bardzo wysusza powietrze. Skóra swędzi, łuszczy się, jest mocno zaczerwieniona. W zgięciach łokci i kolan pojawiają się stany zapalne. Co wtedy?

Po pierwsze trzeba złagodzić świąd! Najlepiej robi to niacynamid i składniki z wód termalnych, które "znieczulają" zakończenia nerwowe odpowiedzialne za uczucie swędzenia. W niektórych balsamach są też cząsteczki redukujące ilość gronkowców, które pojawiają się na zmianach atopowych. Ratunkowy kosmetyk wklepuj w skórę nawet pięć razy dziennie. Nie wcieraj - to nasili swędzenie!

Izabela Nowakowska

TWÓJ STYL 10/2014

Twój Styl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas