Wielka moc małych kwiatków
Przez całe wieki do pielęgnacji urody kobiety używały ziół i innych dziko rosnących roślin. Ich dobroczynne właściwości warto wykorzystywać również dzisiaj.
Rumianek łagodzi i odświeża
Kwiatowe koszyczki rumianku to źródło garbników i soli mineralnych oraz olejku eterycznego, w którego skład wchodzi bisabolol, pobudzający odnowę komórkową. Starożytni Egipcjanie używali rumianku dla uzdrowienia, ofiarowując go swoim bogom. Dziś składnik ten pielęgnuje i koi cerę delikatną, wrażliwą, skłonną do podrażnień. Zmiękcza ją i wygładza.
Żel z wyciągiem z rumianku przyniesie ulgę podpuchniętym, zmęczonym powiekom. Osoby z wrażliwą cerą powinny używać kremu z rumiankiem. Złagodzi podrażnienia, wygładzi i odżywi cerę.
Twoja skóra wymaga specjalnego oczyszczania? Sięgnij po mydło lub mleczko rumiankowe.
Płukanka do włosów
Do 2 szklanek zagotowanej wody mineralnej dodaj świeże płatki rumianku (pół szklanki), wymieszaj, przykryj i zostaw na 5 minut. Przelej do miski i z głową nakrytą ręcznikiem nachylaj się nad nią 5 min, potem umyj twarz zimną wodą
Nagietek regeneruje
Dobroczynne właściwości żółto-pomarańczowych kwiatków od dawna są wykorzystywane w kosmetyce. Ekstrakt z nagietka nadaje się do pielęgnacji skóry suchej, tłustej, mieszanej, a nawet trądzikowej (działa bakteriobójczo).
Krem z tym ekstraktem, dzięki saponinom, które doskonale nawilżają, zaspokaja potrzeby skóry odwodnionej. Zapewnia jej komfort i wygładza ją. Pobudza proces odnowy naskórka, łagodzi egzemy, likwiduje zaczerwienienia i zapobiega ich powstawaniu.
Olej nagietkowy przyspiesza regenerację naskórka. To prawdziwy wymiatacz wolnych rodników. Wykonując delikatny masaż, wetrzyj go w skórę twarzy. Efektem będzie lepsze ukrwienie i promienna cera.
Wyciąg z nagietka stosuje się też w kąpielach SPA, przeznaczonych głównie do szorstkiej skóry dłoni i stóp. Jest on też składnikiem płynów do higieny intymnej.
Maść nagietkowa
Zrób maść nagietkową zalecaną przy spierzchniętej i spękanej skórze warg. Potrzebne będą: garść świeżych płatków nagietka (odmiany pomarańczowej), 150 ml oliwy i 20 g wosku pszczelego. Płatki nagietka drobno posiekaj, dodaj oliwę i przez 30 minut podgrzewaj na małym ogniu. Następnie przecedź przez drobne sitko. Dodaj stopiony wosk pszczeli, a całość dokładnie wymieszaj i przełóż do małych słoiczków. Stosuj regularnie.