Wiosenne prace w ogrodzie

Kwiecień to czas intensywnych zajęć w ogrodzie. Ich efektami będziemy się cieszyć przez cały sezon.

Teraz możesz przesadzać i rozmnażać byliny kwitnące latem i jesienią, np. floksy. Najlepiej robić to w dni deszczowe.
Teraz możesz przesadzać i rozmnażać byliny kwitnące latem i jesienią, np. floksy. Najlepiej robić to w dni deszczowe.123RF/PICSEL

Nawożenie

Nawozy dostosuj do potrzeb roślin i do swoich możliwości. Jeśli możesz poświęcić ogrodowi więcej czasu, co 1-2 tygodnie dokarmiaj rośliny nawozem płynnym. Gdy masz mniej czasu, sięgnij po nawozy dłużej działające, np. naturalny obornik w granulkach albo mineralny w kuleczkach. Do nawożenia warzyw i owoców używaj nawozów naturalnych, np. humusu czy kompostu.

Grządka

Nasiona na papierowych taśmach albo krążkach to rozwiązanie dla niecierpliwych. Rozmieszczone są w odpowiednich odległościach i nie musisz się martwić, że wysiejesz je zbyt gęsto. Jeśli masz mało czasu, wybierz te wzbogacone nawozem.

Nasiona

Zanim wysiejesz nasiona, które zostały ci z poprzednich sezonów, sprawdź, czy są jeszcze dobre. Szczyptę nasion rozsyp na talerzyku z wilgotną watą. Przykryj folią i ustaw w ciepłym miejscu (ok. 20°C), codziennie zraszaj. Po kilku dniach nasiona powinny wypuścić kiełki. Jeśli tak się nie stanie, to znak, że do siewu w ogrodzie lepiej kupić nowe.

Robimy rozsady

Do przygotowania sadzonek szczególnie delikatnych warzyw, np. pomidorów, papryki czy cukinii, użyj doniczek z torfu. Zawierają mikro- i makroelementy niezbędne dla wzrostu roślin. Do gruntu wsadź roślinę razem z doniczką - ochroni jej korzenie przed uszkodzeniem. Torfowa doniczka nie ograniczy sadzonce wzrostu, bo w ziemi szybko się rozłoży.

Wcześniejsze dalie

Bulwy dalii wsadź do donicy wypełnionej podłożem uniwersalnym zmieszanym pół na pół z piaskiem. Postaw w jasnym miejscu, podlewaj ostrożnie, niezbyt obficie, najlepiej odstaną wodą. Kiedy pojawią się zielone kiełki liści, możesz zacząć nawożenie. W drugiej połowie maja podrośnięte rośliny przesadź na rabatę albo wystaw na balkon czy taras. Zakwitną znacznie wcześniej od bulw, które dopiero w maju trafią do ziemi. W ten sposób możesz postąpić też z paciorecznikami i begoniami bulwiastymi.

Wapniowanie

Co 3 lata warto zmierzyć kwasowość gleby i, jeśli jest zbyt kwaśna, zastosować wapnowanie. Wapno ogrodnicze rozsyp pod drzewami i krzewami owocowymi oraz na trawniku. Na grządkach z rozsypaniem wapna poczekaj do jesieni, by nie sadzić warzyw bezpośrednio po wapnowaniu.

Dzielenie bylin

Teraz możesz przesadzać i rozmnażać byliny kwitnące latem i jesienią. Najlepiej robić to w dni deszczowe. Na rabatach rozdziel karpy wieloletnich astrów, rudbekii, floksów, ostróżek, liliowców, dzielżanów, nachyłków, rojników czy dzwonków karpackich. Na skalniaku rozmnóż rozchodniki, macierzanki, zawciągi i gęsiówki. Pamiętaj, by przed wsadzeniem rośliny przekopać głęboko glebę i zmieszać ją z nawozem.

Ziemniaki duszone z czosnkiem i imbiremStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas