Wszystko o dermokosmetykach

Coraz więcej miejsca na aptecznych półkach zajmują kosmetyki. Czym różnią się od preparatów z drogerii? Czy warto je kupować? Dlaczego są tak drogie?

Aby kupić porządny dermokosmetyk musisz wiedzieć, czego potrzebuje twoja skóra
Aby kupić porządny dermokosmetyk musisz wiedzieć, czego potrzebuje twoja skóra123RF/PICSEL

Preparaty kupowane w aptekach to dermokosmetyki albo kosmoceutyki. Ich zadaniem jest nie tylko pielęgnacja, ale także leczenie skóry przede wszystkim wrażliwej i alergicznej, choć wśród dermokosmetyków znajdziemy również preparaty przeciwzapalne, antytrądzikowe, przeciwłupieżowe, nawilżające, stymulujące wytwarzanie kolagenu. Przeznaczone dla skóry suchej, normalnej, przetłuszczającej się.

Co zawierają?

Różnica pomiędzy dermokosmetykiem a kremem z drogerii polega na tym, że te pierwsze powstały z myślą o rozwiązywaniu konkretnych problemów skóry (nie ma dermokosmetyków uniwersalnych!). Zawierają więc składniki o działaniu aktywnym w wysokich dawkach, np. roślinne substancje biologicznie czynne: fitohormony, oleje, olejki eteryczne, białka, azuleny, których zadaniem jest nawilżenie skóry.

Do produkcji dermokosmetyków wykorzystuje się wody termalne, zawierające krzem oraz oligoelementy: żelazo, miedź, selen, mangan, cynk oraz srebro. Stosuje się podłoża i substancje pomocnicze, które mają właściwości ochronne, przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Kosmoceutyki z reguły są bezbarwne, bezzapachowe, a ryzyko podrażnień jest niewielkie.

Jak lekarstwa

Nad produkcją dermokosmetyków czuwają sztaby chemików, dermatologów i kosmetologów. Wszystkie składniki są wielokrotnie badane, głównie pod kątem działania leczniczego. Wytwarzanie kosmoceutyków przypomina produkcję leku, dlatego ich cena zwykle jest wyższa niż kosmetyków drogeryjnych.

Uzupełniają terapię

Pamiętajmy jednak, że są to w dalszym ciągu kosmetyki, a nie leki. Odpowiednio dobrane mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do poprawy stanu skóry w wielu chorobach dermatologicznych i złagodzenia objawów chorobowych, ale ich nie wyleczą. Zdaniem dermatologów, preparaty te powinny być stosowane równolegle z leczeniem, przed i po terapii dla podtrzymania efektu leczniczego i zapobieżeniu nawrotom.

Zapytaj, czy potrzebujesz

Choć dermokosmetyki pielęgnują i leczą przede wszystkim skóry z problemami, absolutnie nie zaszkodzą cerom zdrowym. Zwiększają bowiem odporność skóry, opóźniają jej starzenie, redukują zmarszczki, cellulit czy hiperpigmentację, a do tego nie uczulają. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt, zasięgnij porady dermatologa lub kosmetologa, po co masz bowiem przepłacać kupując coś, czego Twoja skóra nie potrzebuje?

Jak stosować?
Nie przesadzaj z ilością, bo siła dermokosmetyków tkwi w koncentracji składników. Tak więc wystarczy niewielką kroplę preparatu rozprowadzić na czystej i suchej skórze.

Po czym poznać?
Ze względu na brak środków konserwujących, są sprzedawane w małych opakowaniach. Koniecznie muszą mieć podany pełen skład.

Słowniczek
Kosmetyki to preparaty oczyszczające i pielęgnujące, ale zawarte w nich związki chemiczne nie ingerują w strukturę i procesy metaboliczne zachodzące w skórze. Leki zmieniają stan funkcjonalny komórek skóry. Kosmoceutyki (dermokosmetyki), dzięki zawartości aktywnych składników mogą wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka.

Więcej w serwisie:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas