Wygraj z trądzikiem

Niechciane krosty i wypryski lubią powracać jesienią i to ze zdwojoną siłą. Możesz jednak z nimi wygrać.

Ty też możesz mieć gładką skórę bez wyprysków. Zastosuj się tylko do naszych wskazówek
Ty też możesz mieć gładką skórę bez wyprysków. Zastosuj się tylko do naszych wskazówek123RF/PICSEL

Demakijaż to podstawa

Pamiętaj, żeby oczyścić twarz z kurzu, brudu i makijażu, stosując nieoleiste kosmetyki, najlepiej w postaci pianek lub żeli (unikaj zwykłego mydła i produktów na bazie alkoholu). Nie przesadzaj jednak z częstotliwością, dwa razy dziennie w zupełności wystarczy, bo inaczej skóra trądzikowa, która jest skórą wrażliwą, może stać się podrażniona, wysuszona. Częste mycie wzmaga też łojotok.

Pielęgnuj twarz z głową

Skóra trądzikowa bywa bardzo często odwodniona, ściągnięta, uwrażliwiona i jest to związane zarówno z nieprawidłowym składem sebum (za mało kwasu linolenowego), jak i nadmiernie wysuszającymi zabiegami kosmetycznymi i regulującymi. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego preparatu, który odpowie na potrzeby twojej skóry.

Złuszcz naskórek

U osób z tendencją do trądziku naskórek wolniej się złuszcza, a to powoduje blokowanie i gromadzenie się wydzieliny w ujściach gruczołów łojowych. Tak powstają zaskórniki i grudki, będące punktem wyjścia zmian zapalnych. Pamiętaj więc o regularnym złuszczaniu. Ale jeśli masz świeże wykwity, nie stosuj peelingu, by nie spowodować rozsiania bakterii po całej twarzy.

Dobierz krem

Krem dla cery trądzikowej powinien być bogaty w substancje, które ograniczą nadmierną produkcję sebum, ale też zredukują zmiany trądzikowe i zapobiegną ich ponownemu pojawianiu się. Wybierz kosmetyk, który nie zadziała komedogennie - czyli nie zatka porów w skórze.

Nie świeć się jak choinka

Działanie czynników zewnętrznych jak kurz czy pot może nasilać powstawanie zmian trądzikowych. Warto więc mieć pod ręką chusteczki lub płatki, które pozwolą na oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, nie podrażniając jej przy tym. W przypadku osób, u których skóra nieestetycznie się świeci, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie bibułek matujących, które doskonale pochłaniają sebum, nie rujnując przy tym makijażu. Wystarczy delikatnie przyłożyć bibułkę do świecącej się partii skóry - bez pocierania jej. Niewielki rozmiar bibułek pozwala mieć je zawsze przy sobie - choćby w torebce kopertówce. 

Uderz w punkt

Jeśli twój trądzik ma silny przebieg, jak najszybciej wybierz się do dermatologa, który dobierze odpowiednią kurację. Jeśli jednak masz na twarzy tylko pojedyncze wykwity, spróbuj zastosować na nie kosmetyki punktowe - specjalne żele lub plasterki, które działają antybakteryjnie i wysuszająco. Preparaty te w szybkim tempie rozprawią się z problemem, bez podrażniania zdrowych obszarów twarzy. 

Zaprzyjaźnij się z maseczkami

Maseczka to niezrównany sojusznik w walce o piękną cerę, ponieważ jest kosmetykiem o wiele bardziej skoncentrowanym niż krem. Przy cerze trądzikowej doskonale sprawdzają się maseczki zawierające składniki oczyszczające, bakteriobójcze, przeciwłojotokowe i regulujące wydzielanie sebum. Dzięki nim pory są znacząco ściągnięte, a uwolniona od toksyn i głęboko oczyszczona skóra oddycha na nowo.

Sięgnij po korektor

Dobrze kryjący korektor to przy trądziku konieczność, bo wykwity skórne potrafią oszpecić nawet najładniejszą twarz. Przy zakupie zwróć uwagę, by wybrać kosmetyk, który nie tylko idealnie zamaskuje niedoskonałości, ale też długo utrzyma się na skórze. Przy aplikacji warto sięgnąć po mały pędzelek - dzięki niemu precyzyjniej nałożysz korektor.

U kosmetyczki

Niektóre zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych (np. peeling kawitacyjny) bardzo dobrze ograniczają łojotok i oczyszczają skórę. Zabiegi kosmetyczne nie są jednak wskazane w przypadku ciężkich postaci trądziku. Wtedy konieczne jest leczenie farmaceutyczne - retinoidami. W jego trakcie wszelkie zabiegi są zakazane ze względu na możliwość wystąpienia wtórnych blizn.

Zobacz także:

Wygraj 20 000 złotych!INTERIA.PL
Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas