Zadbaj o buty po zimie
Plucha, śnieg, a do tego sypana na drogi sól. Wszystko to mogło zniszczyć twoje buty. Zanim schowasz je do szafy, zadbaj o nie!
Każdy, nawet ten, kto uwielbia zimę, przyzna, że śnieg, mimo iż piękny w mieście, może bardzo doskwierać. Chociażby dlatego, że po opadach drogi i chodniki są posypywane piaskiem i solą, która może zniszczyć nawet najbardziej trwałe buty. Przed odłożeniem kozaków i butów na kolejny sezon, należy je dobrze wyczyścić z plam. Inaczej będą niszczeć w szafach. Zobacz, jak doprowadzić je do porządku!
Bardzo często zdarza się, że materiał, z jakiego wykonane są twoje buty, jest delikatny lub specyficzny. Na tyle, że ich producent zastrzega, by używać specjalnych produktów do ich czyszczenia lub konserwacji. Takim jest np. nubuk, dlatego warto korzystać ze specjalnych środków. Przed każdym czyszczeniem uporczywych plam, należy sprawdzić na metce producenta, czym można, a czym ich nie czyścić. Jeśli nie jesteś pewna, szczególnie używając domowych sposobów, jak zareaguje materiał, najpierw sprawdź go w mniej widocznym miejscu (np. od wewnątrz lub na "języku").
Domowe sposoby
Poza specjalistycznymi specyfikami producentów butów możesz posłużyć się tym, co na pewno jest w każdej domowej spiżarce. Cytryna, mleko, a szczególnie ocet od dawna służą jako domowe środki czyszczące. Pamiętaj, używając ich, żeby zawsze trzymać się proporcji roztworu (szczegóły w tekście) i sprawdzać, jak reaguje na materiał wmniej widocznych miejscach buta.
Do skóry licowanej możesz wykorzystać mleko. Plamy i zacieki z soli usuniesz podgrzanym mlekiem. Zmocz w nim gąbkę lub wacik i wycieraj plamy do ich zniknięcia. Innym sposobem jest zrobienie roztworu mleka i sody oczyszczonej. Do szklanki mleka wsyp łyżkę sody i tak samo wycieraj plamy. Właściwości czyszczące ma także ocet. Przyda się on do skóry, zamszu, nubuku i butów Emu.
Nie można go nakładać bezpośrednio, ale rozcieńczyć. Wlej trzy łyżeczki octu na około 200 ml wody i koniuszkiem szmatki lub gąbki delikatnie przetrzyj plamy. Taki specyfik neutralizuje kwasy soli drogowej oraz dezynfekuje. Dlatego warto nim przetrzeć także umyte podeszwy.
Dobrym, domowym sposobem jest też użycie roztworu cytryny. Z połówki wyciśnij sok i wymieszaj w szklance (200 ml) wody. Suszenie Po czyszczeniu na mokro, należy zawsze dobrze wysuszyć obuwie. Pojawia się tu pokusa zrobienia tego szybko, przy wykorzystaniu np. ciepła kaloryferów, piecyka lub suszarki.
Pamiętaj jednak, że skóra, nubuk lub zamsz może bardzo źle zareagować na szybką zmianę i wysokość temperatury. Dlatego najlepszym sposobem jest delikatne wypchanie butów zmiętą gazetą od czubków, aż po cholewę. Odstaw je na cały dzień w przewiewne miejsce w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła.
***Zobacz także***