Zadbane stopy
Przegrzewane przez cały dzień w ciepłych butach wymagają starannej pielęgnacji.
Gładkie i delikatne
Wystarczy dziesięć minut codziennej pielęgnacji, aby właściwie zadbać o stopy. Najpierw wymoczmy je w ciepłej wodzie z solą lub płatkami mydlanymi, a potem wygładźmy pięty pumeksem albo specjalnym pilnikiem. Po takim zabiegu wystarczy wmasować w stopy odżywczy krem, a na pewno unikniemy problemów z przesuszeniem i twardnieniem naskórka. Ważne tylko, aby robić to systematycznie.
Dobrze nawilżone
Raz w tygodniu warto zadbać o intensywne nawilżenie i odżywienie stóp. Aby składniki kosmetyku wniknęły w głąb naskórka, najpierw dobrze jest wykonać peeling. Następnie, po dokładnym opłukaniu i osuszeniu stóp, nałóżmy na nie grubą warstwę kremu lub balsamu nawilżającego. Na nakremowane stopy można też założyć bawełniane skarpetki. W cieple skóra intensywniej wchłania substancje odżywcze.
Masaż i gimnastyka
Na wygląd i kondycję stóp duży wpływ ma dobre krążenie krwi. Zapewnia ono skórze odpowiednie odżywienie i zapobiega rogowaceniu naskórka. Dlatego warto rozpoczynać i kończyć dzień krótkim masażem stóp. Dzięki niemu stawy palców i śródstopia staną się bardziej elastyczne, a skóra lepiej ukrwiona. Masaż możemy wykonywać dłońmi albo użyć specjalnych drewnianych wałków z nacięciami. Zabieg ten korzystnie wpływa na cały organizm. Zmniejsza stres i łagodzi napięcie.
Pot pod kontrolą
Noszenie ciepłych butów i elastycznych rajstop może zwiększać potliwość stóp. Dlatego w chłodnych porach roku powinniśmy szczególnie dbać o ich świeżość. Rano, po umyciu i osuszeniu nóg, użyjmy antyperspirantu. Jeśli kosmetyk nie pomoże, wieczorem wymoczmy stopy w wodzie z dodatkiem naparów ziół lub olejków eterycznych. Przeciwpotnie działa np. napar z szałwii lub wywar z kory dębu. Garść szałwii wystarczy zalać litrem wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 15 minut, a potem wlać do miski z wodą. Korę należy gotować przez 15 minut, a następnie przecedzić i dodać do kąpieli stóp. Podobne efekty uzyskamy dodając do miski z wodą pięć kropli olejku z drzewa herbacianego lub lawendy.
Rozgrzewająca kąpiel
Jeśli nogi łatwo nam marzną, przed snem wymoczmy je w ciepłej wodzie z dodatkiem tłustego mleka, świeżego imbiru, soku z cytryny oraz zmielonego cynamonu lub goździków. Taka kąpiel nie tylko rozgrzeje nam nogi, lecz także odżywi skórę. Mleko delikatnie ją natłuści, sok z cytryny wygładzi i zapobiegnie poceniu, a imbir, cynamon i goździki pobudzą krążenie krwi. Moczenie nóg w takiej kąpieli pomaga również przy przeziębieniach, ponieważ doskonale rozgrzewa. Najlepiej stosować ją przed snem.
Gdy pękają pięty
Pękanie skóry na piętach często jest efektem dużej nadwagi. Może też wynikać z niedoboru witamin, zwłaszcza A i E. Dolegliwość ta pojawia się także u chorych na cukrzycę i niedoczynność tarczycy. Dlatego, gdy mimo pielęgnacji, skóra na stopach jest bardzo sucha i pęka, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.Na pękanie pięt pomoże aloes. Umyty i przekrojony liść przykładamy do uszkodzonej skóry i owijamy stopę bandażem. Okład pozostawiamy na noc. A rano smarujemy piętę maścią z witaminą A.