Zadbane stopy
Chociaż teraz ich nie odsłaniasz, nie zapomnij o codziennej pielęgnacji. Zimą łatwo nabawić się przykrych dolegliwości stóp...
1. Dbaj o wygodę!
Dobrze dobrane buty to podstawa. Jeśli cały dzień spędzasz w biurze, warto wziąć buty na zmianę, aby uniknąć przegrzania. Pomyśl też o dezodorantach do stóp czy talkach do butów.
2. Regularnie nawilżaj
Kremy do stóp powinnaś stosować codziennie. Ta prosta czynność zapobiegnie powstawaniu odcisków oraz pękaniu stóp. Niby oczywiste, ale czy o tym pamiętasz?
3. Kąpiel dla zdrowia i urody
Moczenie stóp w wodzie z solą ma dobroczynny wpływ na wygląd skóry. Zmiękcza ją i ułatwia usuwanie martwego naskórka: pomoże w tym pilnik do pięt. Sól ma też działanie łagodzące, poprawia krążenie i działa przeciwzapalnie.
4. Pilingi i maski
Raz w tygodniu sięgnij po gruboziarnisty, najlepiej solny piling. Wmasuj go kolistymi ruchami w stopy, żeby wspomóc usuwanie martwego naskórka. Na tak przygotowaną, osuszoną skórę nałóż maskę do stóp lub po prostu bardzo grubą warstwę kremu. Owiń stopy folią i załóż skarpetki. Pozwól kosmetykowi działać przez kwadrans. Nadmiar zetrzyj papierowym ręcznikiem. Efekty zabiegu pozytywnie cię zaskoczą!
Jak wybrać salon
Czystość to podstawa
W źle utrzymanym gabinecie możesz zarazić się np. grzybicą lub żółtaczką typu B. Przed wizytą sprawdź, czy w salonie znajduje się autoklaw (przypomina nieco kuchenkę mikrofalową) lub sterylizator ultradźwiękowy. Manikiurzystka powinna pracować w rękawiczkach i używać płynów dezynfekujących. Liczy się też pierwsze wrażenie. Jeśli salon nie budzi twoich zastrzeżeń pod względem estetycznym, to dobry znak.
Zadawaj pytania!
Jeśli nie widzisz maszyn do sterylizacji narzędzi, koniecznie o nie zapytaj! Warto też sprawdzić, jakie uprawnienia ma osoba, która ma zająć się twoimi paznokciami. Zapytaj ją o kursy i szkolenia. Wiszące na ścianach dyplomy to także wskazówka, że pracownicy dbają o podnoszenie swoich kwalifikacji. Sprawdź, jakiej marki kosmetyki stosowane są w salonie: dystrybutorom tych dobrych zależy, żeby były używane w renomowanych gabinetach.
To warto wiedzieć!
Kto to jest podolog? To specjalista od stóp. Działa na styku kosmetologii, chirurgii i ortopedii. Może pomóc zarówno na wczesnym etapie tworzenia się zwyrodnień takich jak halluksy czy wrastanie paznokci oraz leczyć schorzenia przewlekłe, np. grzybice czy zmiany cukrzycowe. Osoby starsze i wyczynowo uprawiające sporty powinny profilaktycznie odwiedzać podologa kilka razy w roku.
Co to są modzele? Modzele powstają w efekcie nadmiernego tarcia, co uruchamia mechanizm obronny skóry, która twardnieje, żeby nie powstawały pęcherze. Przez długi czas modzele nie dają dolegliwości bólowych, ale z czasem mogą powodować duży dyskomfort. Profilaktyka polega na noszeniu wygodnych butów i stosowaniu talków. Mocz nogi w ciepłej wodzie i używaj pumeksu.
Co to są nagniotki? W przeciwieństwie do modzeli powodują ból - umiejscowiony centralnie w nagniotku czop rogowy przyjmuje postać stożka i wrasta ostrym wierzchołkiem w głąb skóry. Przyczyną powstawania nagniotków są niewygodne buty i nieprawidłowy chód oraz wady w budowie stopy. Pomocne będą plastry, żele i kremy z kwasem salicylowym.
Jak leczyć wrastający paznokieć? To kolejny problem powodowany przez ciasne buty. Jeśli zadziałasz szybko, uda się uniknąć interwencji chirurga. Aby zmiękczyć paznokcie, mocz stopy i stosuj specjalne maści. Warto skonsultować się z podologiem, który może założyć na paznokieć specjalną klamrę. Wywiera ona nacisk na płytkę i "zmusza" paznokieć do zmiany kierunku wzrostu. Jeśli dolegliwość powraca, lekarz może usunąć część paznokcia.