Zagospodaruj zacienione miejsce w ogrodzie

Tylko rośliny, którym nie przeszkadza niedobór światła, poradzą sobie w zacienionych zakątkach przydomowych ogródków, przy ściankach i pod drzewami.

Zagospodaruj zacienione miejsce w ogrodzie. W cieniu stosuj zasadę: lepiej podlać mniej niż więcej.
Zagospodaruj zacienione miejsce w ogrodzie. W cieniu stosuj zasadę: lepiej podlać mniej niż więcej.123RF/PICSEL

Ozdobne liście

Na rabatę - funkie. Mają małe wymagania, poradzą sobie właściwie wszędzie. Glebę wokół nich dobrze jest wyściółkować drobnym żwirem, który zniechęci ślimaki do podjadania liści. Ciekawym pomysłem jest połączenie na jednej rabacie funkii mini, których listki mają tylko 3 cm średnicy, z odmianą maksi, o liściach 30-40 cm.

Na ścianę i ogrodzenie - bluszcz. Wystarczy kilkunastocentymetrowy kawałek pędu wsadzić do wilgotnej ziemi, by po 3 tygodniach pojawiły się korzonki.

Zamiast trawnika - barwinek. Efektownie płoży się po ziemi, tworząc wiosną błękitny, a przez resztę roku soczyście zielony dywan. Sadzonki barwinka ukorzeń w wodzie. Gdy pojawią się korzonki, posadź w wybranym miejscu. Młode roślinki lepiej okryć na zimę.

Irysy dodają piękna w każdej zielonej przestrzeni
Irysy dodają piękna w każdej zielonej przestrzeni123RF/PICSEL

Barwne kwiaty

Niecierpki kwitną aż do przymrozków. Możesz zostawić je w ogrodzie lub przesadzić do doniczki i zabrać do domu. Postaw na jasnym parapecie, podlewaj niezbyt obficie, nawoź nawozami zimowymi, a wiosną znów wsadź na rabatę.

Tojeść kropkowana najpiękniej wygląda jako tło dla niższych roślin, dlatego posadź ją z tyłu rabaty.

Irysy lubią słońce, ale poradzą sobie też w niezbyt mocno zacienionych miejscach. Co kilka lat warto je rozdzielić i przesadzić (koniecznie po kwitnieniu).

Dekoracyjne krzewy

Różaneczniki (pod tą wspólną nazwą kryją się rododendrony i azalie) nie lubią wapnia. Zapewnij im kwaśne, próchniczne i przepuszczalne podłoże. Nawoź specjalnymi nawozami dla azalii i rododendronów.

W zacienionych zakątkach poradzą sobie również hortensje, cisy, bukszpany, a także niektóre odmiany jałowca i mahonii.

Jak pielęgnować rośliny w cieniu?

W cieniu jest chłodniej i woda z podłoża odparowuje znacznie wolniej niż na słońcu, dlatego nie przesadź z podlewaniem. Najlepiej rób to wczesnym rankiem (nie bardzo zimną wodą!), by do wieczora rośliny zdążyły przeschnąć.

Regularnie usuwaj zwiędnięte kwiaty i opadłe liście. Brak słońca oznacza większą wilgotność, a w takich warunkach odpadki roślinne szybciej gniją. 

Drzewom, pod którymi rosną byliny lub krzewy, odcinaj dolne gałęzie. Dzięki temu do roślin dotrze trochę więcej światła.

Rośliny wieloletnie nawoź od wiosny do końca sierpnia, a niecierpki, których nie chcesz przechowywać do przyszłego roku, przez cały czas wegetacji. Stosuj nawozy wieloskładnikowe.

Zobacz również:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas