Żarówki LED – trend oświetleniowy w 2018!

Wystarczy jedna żarówka LED, by obniżyć zużycie energii aż o 85% w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami! Wiele mówi się również o trwałości i wydajności żarówek LED. Dlaczego jeszcze warto w nie zainwestować?

Żarówki LED – trend oświetleniowy w 2018!
Żarówki LED – trend oświetleniowy w 2018!materiały prasowemateriały prasowe

Jak działa oświetlenie LED?

Diody LED stosowane są już od lat 60. XX wieku. Wykorzystuje się je zwłaszcza w sygnalizacji świetlnej, a także w samochodach i na tablicach informacyjnych stosowanych między innymi na lotniskach. Na samym początku diody LED nie emitowały zbyt dużej ilości światła, jednakże wraz z rozwojem technologicznym i nieustanną pracą naukowców w tym zakresie żarówki ledowe na stałe zawitały w naszych domach, doprowadzając tym samym do prawdziwej rewolucji w branży oświetleniowej.

Oświetlenie LED pozwala w znacznym stopniu zaoszczędzić energię, przynosząc jednocześnie szereg korzyści ekologicznych. Żywotność jednej diody LED to aż 20 tysięcy godzin, a więc około 20 lat bezawaryjnego i całkowicie bezpiecznego działania. W tym samym czasie musielibyśmy korzystać z 20 tradycyjnych żarówek. Różnica jest zatem całkiem spora - mówi Aneta Gardocka ze sklepu lampy.pl.

Oświetlenie LED działa zupełnie inaczej niż stosowane dotychczas tradycyjne lampy żarowe. Światło emitowane przez żarówkę ledową powstaje w wyniku ruchu elektronów w materiale półprzewodnikowym. Oferowane obecnie na rynku lampy ledowe mają wbudowane diody LED, a to oznacza, że nie trzeba wymieniać żarówek.

Jakie żarówki LED wybrać? Czym się kierować podczas zakupu?

Żarówki LED to najbardziej energooszczędne oświetlenie na rynku. Pobierają one niewiele prądu, dlatego można znaleźć na przykład lampy 7-10 W. Jeżeli zależy nam na tym, aby kupić odpowiednik tradycyjnej żarówki, należy kierować się przede wszystkimi zaleceniami Unii Europejskiej, a także informacjami udostępnianymi przez producentów. Porównując konkretne modele diod LED, należy także zwrócić uwagę na żywotność, którą deklaruje producent. Podawana jest ona w godzinach. Im ta wartość wyższa, tym większa żywotność żarówek.

Kolejna ważna kwestia to mocowanie. Zanim zaczniemy poszukiwania żarówek, na samym początku konieczne jest rozpoznanie gwintu. Zakup zbyt wąskiego lub zbyt szerokiego gwintu może uniemożliwić nam zamontowanie oświetlenia ledowego.

Decydując się na zakup żarówek ledowych, szczególną uwagę należy zwrócić także na barwę emitowanego przez nie światła. Producenci żarówek wyrażają tę wartość w Kelvinach. Im ta wartość jest wyższa, tym zimniejsze będzie emitowane światło. W przypadku oświetlenia ledowego, wszystko zależy tak naprawdę od modelu - rzadko kiedy jednak wartość ta jest mniejsza niż 3000 K - radzi A. Gardocka (lampy.pl).

Czy żarówki LED się nagrzewają?

Wbrew deklaracjom producentów żarówki LED trochę się nagrzewają. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że temperatura, do której nagrzewa się obudowa oraz radiator, jest znacznie niższa niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Żarówki posiadające radiatory, a więc specjalne chłodzenie, znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku urządzeń podręcznych, takich jak lampki nocne.

Czy żarówki LED są energooszczędne?

Żarówki LED należą do najbardziej energooszczędnych źródeł światła. Pobierają zdecydowanie najmniej prądu na poziomie kilku lub kilkunastu Wat. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że w odróżnieniu od tradycyjnych żarówek, nie są one tak wrażliwe na wstrząsy, a także częste włączanie i wyłączanie. Dzięki temu oświetlenie LED może osiągnąć żywotność bliską nawet 20 lat.

Oświetlenie LED sprzyja ekologii. Diody nie posiadają w swojej budowie niebezpiecznych metali, takich jak na przykład ołów, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska. Nie pobierają też dużej ilości prądu, co również przekłada się na działanie proekologiczne. Wszystko to sprawia, że warto postawić na bardziej innowacyjny, trwalszy i energooszczędny sposób oświetlenia naszego mieszkania.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas