Zmarszczki: Jak im zapobiegać?

Przez lata uważano, że o tym, jak i kiedy się starzejemy, decydują głównie geny. Najnowsze badania pokazują, że sprawa nie jest taka prosta. Czynniki genetyczne bez wątpienia mają wpływ na stan skóry, jednak znacznie ważniejsze są czynniki zewnętrzne.

Dermika
Dermikamateriały promocyjne

Promieniowanie UV, miostarzenie, zanieczyszczenie powietrza, przewlekły stres czy palenie papierosów - to wszystko sprawia, że skóra szybkiej traci elastyczność i młody wygląd. Oto pięć sprawdzonych sposobów, dzięki którym spowolnisz procesy starzenia się.

I. Chroń skórę przed słońcem

Tzw. "dobre geny" nie pomogą, jeśli regularnie będziesz opalać się bez odpowiedniej ochrony. Słońce wysusza, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. Nie znaczy to, że musisz całkowicie rezygnować z opalania. Wystarczy zaopatrzyć się w krem z wysokim faktorem SPF (np. 30 i 50). Należy też pamiętać, że słońce świeci nie tylko latem, więc ochrona przeciwsłoneczna potrzebna jest przez cały rok.

W słoneczne dni nie zapomnij również o kapeluszu lub czapce z daszkiem. W torebce powinnaś również mieć okulary słoneczne, które chronią nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale także powstawaniem zmarszczek mimicznych. Jak to możliwe? Kiedy mrużysz oczy (np. pod wpływem ostrego słońca) delikatna skóra wokół nich marszczy się. Jeśli proces powtarza się przez wiele lat, nierówności utrwalają się.

II. Zapanuj nad zmarszczkami mimicznymi

Miostarzenie, czyli proces powstawania zmarszczek mimicznych, dotyczy każdego. Kiedy mięśnie twarzy kurczą się, komórki skóry zaczynają produkować białka kurczliwe,  odpowiedzialne za utrwalanie  i pogłębianie zmarszczek. Mrużenie oczu, marszczenie czoła i brwi sprzyjają więc powstawaniu zmarszczek. Oczywiście można próbować panować nad ekspresją, ale trudno rezygnować z okazywania radości czy szczerego uśmiechu. Dlatego lepszym sposobem będzie codzienny masaż  twarzy oraz systematyczne ćwiczenia.

Dodatkowo walcz ze zmarszczkami mimicznymi za pomocą specjalistycznych kosmetyków, które działają u podstaw problemu, zmniejszając liczbę i intensywność skurczów. Dzięki temu przeciwdziałają produkcji białek kurczliwych, odpowiedzialnych za miostarzenie.

III. Złuszczaj i odżywiaj

Złuszczanie można wykonać w domu lub w salonie kosmetycznym. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ podczas zabiegu usuwany jest martwy naskórek (a składniki odżywcze, zawarte w kremach, lepiej się wchłaniają) , skóra jest lepiej ukrwiona i wygładzona.

Po 35-tym roku życia dużo uwagi należy poświęcić właściwej pielęgnacji twarzy nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy. To właśnie podczas snu skóra może się regenerować i odbudowywać warstwa po warstwie. Na noc krem wybieraj wygładzający, a co kilka dni stosuj regenerujące serum dla skóry dojrzałej. Nie zapominaj również o szyi, która także podlega procesom starzenia i potrzebuje kosmetycznego wsparcia.

Najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice oczu - tutaj potrzebne jest mocne natłuszczenie i wzmocnienie struktury skóry.

IV. Dostarczaj sobie przeciwutleniaczy i witamin

Proces starzenia skóry spowalniają tzw. antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze i witaminy. Gdzie ich szukać? Przede wszystkim w kuchni. Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, w tym strączkowych, oraz oliwy z oliwek może chronić przed zmarszczkami. Sięgnij też po zieloną herbatę, która nie tylko zapobiega powstawaniu zmarszczek, ale pomaga też zgubić zbędne kilogramy.

Nie zapomnij także o piciu wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma wpływ na stan cery, dlatego powinnaś wypijać minimum 1,5 litra płynów dziennie (wody lub soków; herbata i kawa maja działanie odwadniające).

V. Nie zarywaj nocy

Sen to najlepszy kosmetyk. Cera nigdy nie jest tak promienna, jak po dobrze przespanej nocy. Jeśli jesteś zmęczona organizm produkuje dodatkową dawkę kortyzolu, który uszkadza komórki skóry. Kiedy śpisz, wydziela się hormon wzrostu (HGH), który odpowiednio ją napina. Dlatego, aby zapobiegać zmarszczkom i po prostu, dla własnego zdrowia, staraj się nie zarywać nocy i regularnie się wysypiać.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas