Reklama

Reklama

Zrób to w ogrodzie, zanim przyjdzie kwiecień. To ostatni moment

Marzec to czas, kiedy z ochotą wracamy do prac na świeżym powietrzu. Do pierwszych możemy przystąpić już w momencie, kiedy temperatura stanie się nieco wyższa, a ziemia nie jest już zmarznięta. Jakie prace ogrodowe należy wykonać w marcu? Musimy się spieszyć! To ostatni moment, żeby przygotować nasz przydomowy ogródek przed kwietniem.

Uprzątnięcie terenu, usunięcie opadłych liści, wycięcie martwych gałęzi - to tylko niektóre z czynności, które powinniśmy wykonać w naszych ogrodach w marcu. Do tego dochodzi wypielenie grządek i zadbanie o przygotowanie warzyw i kwiatów, które w przyszłości będziemy uprawiać. Na czym skupić się najmocniej?

Marzec to bardzo ważny czas na sadzenie cebul i przycinanie roślin

Przydomowe ogródki dla wielu z nas są miejscem do odpoczynku i relaksu. Dlatego też mocno o nie dbamy, obsadzając roślinami, by następnie móc cieszyć się kolorowymi kwiatami i zachwycającymi kształtem krzewami.

Mimo iż ogród uwielbiamy przez cały rok, to właśnie wiosna jest dla niego najważniejszym czasem.

Reklama

Jakie prace w ogrodzie wykonać w marcu?

Zapaleni ogrodnicy na co dzień używają specjalnych kalendarzy, które pozwalają im dokładnie zaplanować wszelkie czynności do wykonania w danym miesiącu. Jakie prace ogrodowe należy wykonać w marcu? Spieszymy z odpowiedzią!

  • Trawnik. Niezwykle ważnym jest dokładne jego uporządkowanie i usunięcie zeschniętej trawy. Dodatkowo warto wyrównać go poprzez wałowanie.
  • Rabaty. Marzec jest idealnym miesiącem na przygotowanie rabat pod rośliny jednosezonowe. Jest to także dobry czas na zasilanie nawozem zasadzonych wcześniej roślin cebulowych.
  • Drzewka owocowe. Przytnijmy je, pamiętając, by wykonać tę czynność podczas stosunkowo ciepłego i suchego dnia.
  • Rośliny. Możemy zacząć sadzenie - między innymi róż, czy niektórych warzyw, drzewek owocowych i traw ozdobnych.

Co można sadzić w marcu?

Początek marca był dobrym okresem na posadzenie drzewek owocowych, które ze względu na mrozy nie mogły być posadzone jesienią. Czas w którym znajdujemy się obecnie, a więc przełom marca i kwietnia, to świetny czas na sadzenie róż.

Jeśli zastanawiasz się jakie kwiaty możesz posadzić w marcu - odpowiedzią są właśnie one. Zdecyduj się jednak na róże doniczkowe, gdyż te z odkrytym systemem korzeniowym zdecydowanie lepiej sadzić jesienią. Wówczas łatwiej się ukorzeniają.

Róże doniczkowe sadźmy w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi, wymieszanej jesienią z obornikiem. Sadzonkę dobrze podlejmy, następnie razem z ziemią wyjmijmy z pojemnika i umieśćmy w dołku dwukrotnie większym, niż jej bryła korzeniowa. Dołek zasypmy ziemią dla róż, a z wierzchu ułóżmy ściółkę. Roślinę musimy obficie podlewać.

***

Zobacz również:

Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie?

Bluszcz pospolity w domu. Ta roślina ożywi każde wnętrze

Jak pozbyć się chwastów bez chemii? 3 niezawodne sposoby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogródek | jak posprzątać ogród na wiosnę

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy