Zwiastuny wiosny w ogrodzie
Zanim drzewa się zazielenią, trawniki i rabaty już w marcu pokrywają się wielobarwnym, kwietnym kobiercem.

123RF/PICSEL
Zwiastuny wiosny w ogrodzie
Zanim drzewa się zazielenią, trawniki i rabaty już w marcu pokrywają się wielobarwnym, kwietnym kobiercem.

Krokusy posadzone w grupach stworzą zjawiskowy, wielobarwny dywan na trawniku. Na słonecznej rabacie pięknie się będą komponować z ciemiernikami. Tymczasem co roku turyści odwiedzają tatrzańskie szlaki, aby tam podziwiać krokusowe połacie. Kwiatów nie można zrywać, ale zdjęcia z Zakopanego są każdego roku hitem w internecie.123RF/PICSEL

Poznaj najwcześniej kwitnące rośliny cebulowe.123RF/PICSEL

Tulipan Kaufmanna Jego kwiaty, pojedynczo osadzone na krótkiej, sztywnej łodyżce, w słoneczne dni mocno rozchylają płatki, przez co przypominają gwiazdę. Występuje w wielu odmianach. Jasnożółty „Chopin” ma czerwoną plamę na zewnętrznych płatkach. „Heart’s Delight” – płatki z zewnątrz różowe, a wewnątrz kremowe, z żółtym środkiem. Zakwita w drugiej połowie marca.

Kosaciec żyłkowany Ma bardzo okazałe, ciemnofioletowe kwiaty z charakterystyczną żółtą plamką wargową. Mogą być też pokryte cętkami. W marcu i kwietniu zdobią rabaty i ogródki skalne. Można je też sadzić grupami na trawniku. Kosaćce rozmnażamy przez rozdzielenie cebul przybyszowych. Kilka tygodni po przekwitnięciu wykopujemy je i trzymamy do jesieni w suchym miejscu.

Krokus (szafran) wiosenny Kwitnie w marcu, kwietniu na biało, żółto lub purpurowo. Są też krase odmiany, np. „Pickwick” ma białe kwiaty z fioletowymi kreskami, „King of the Striped” – liliowe z ciemnymi paskami.

Zawilec powabny Jego kwiaty (białe, różowe lub fioletowe) o płatkach ułożonych gwiaździście wokół koszyczka z żółtymi pręcikami rozwijają się w marcu, kwietniu i utrzymują przez 5-6 tygodni. Następnie roślina zasycha i przechodzi w stan spoczynku. Jeżeli rośnie w wilgotnym podłożu, może być narażona na przemakanie, zalanie. Lepiej ją wtedy wykopać, a jesienią ponownie wsadzić do gruntu.

Śnieżyca wiosennna Jej pachnące, dzwonkowate, zwieszone kwiaty w kolorze białym składają się z sześciu płatków z charakterystyczną żółtą plamką, która odróżnia śnieżycę od śnieżyczki przebiśnieg. Zakwita bardzo wcześnie, nawet pod koniec lutego i utrzymuje się do kwietnia. Dobrze rośnie w półcieniu, np. pod drzewami, lub wokół oczka wodnego, bowiem nieźle toleruje stanowiska podmokłe.

Cebulica syberyjska Kwitnie na niebiesko od marca do kwietnia. Jej dzwonkowate kwiaty wyrastają w gronach, po kilka na szczycie pędu. Najładniej wyglądają posadzone w grupach. Cebulicę możemy rozmnażać przez podział cebul przybyszowych lub wysiewać z nasion. Pierwsza metoda wydaje się lepsza, bowiem siewki zakwitną dopiero po 2-3 latach.