Reklama

Jak żyć taniej?

​W czasie kryzysu, kiedy informacje o masowych zwolnieniach sieją postrach, ceny żywności, prądu i paliwa rosną w zastraszającym tempie i tylko da się słyszeć głosy, że najgorsze dopiero przed nami, zastanawiasz się, jak przetrwać, jak żyć taniej, na czym w ogóle oszczędzać?

Planuj wydatki

Jeśli do tej pory tego nie robiłaś, a co pewien czas zastanawiasz się, gdzie podziała się jeszcze świeża pensja, co się z nią stało, skoro nie dokonywałaś przecież żadnych "poważnych" zakupów, to zmień to. Nic tak nie przywróci spokoju i harmonii w twoich wydatkach, jak ich systematyczne kontrolowanie.

Wykorzystuj wyciągi bankowe, paragony, prowadź domową ewidencję wydatków na żywność, opłaty i przyjemności. Tylko wtedy będziesz wiedzieć, na co tak naprawdę wydajesz zarobione pieniądze i tylko wtedy będziesz mieć świadomość tego, gdzie możesz zrobić cięcia.

Reklama

Zacznij zdrowo jeść i żyć

Wiele osób uważa, że zdrowe odżywiane i styl życia sporo kosztuje. Owszem kosztuje, ale tylko i wyłącznie sporo... dobrej woli. Zastanów się ile możesz zaoszczędzić redukując wydatki na słone przekąski, żywność przetworzoną i używki? Samodzielne przygotowywanie posiłków i nie korzystanie z gotowych fast foodów jest zdrowe nie tylko dla twojego ciała, ale i dla portfela. Nie mówiąc o używkach, które pochłaniają niekiedy sumy tak spore, że przy przeznaczeniu ich na bankowe oszczędności po paru latach mogłabyś doliczyć się niezłej sumki. 

Zrezygnuj z kupowania "na zapas"

Zabójcze dla twojego portfela są zakupy w hipermarketach. Nawet jeśli wiesz, w jakim celu wchodzisz do tej "jaskini lwa" ogrom produktów, ofert promocyjnych wirując ci w głowie burzy twój plan zakupowy i ostatecznie kupujesz więcej niż miałaś w zamiarze. Przy okazji więcej i taniej "bo się przyda".

Wyrzuć te puste formułki, które tylko pogrążają twoją sytuację finansową. O ile kupowanie na zapas cukru, mąki czy mydła nigdy nie wyjdzie ci bokiem, to żywności do bieżącej konsumpcji nie kupuj na zapas. Skończy się to tylko cotygodniowym czyszczeniem lodówki i opróżnianiem jej z przeterminowanych produktów. A chyba nie stać cię na wyrzucanie żywności? Aha, nie zapominaj o świętej rzeczy - precyzyjnej liście zakupów.

Szukaj promocji

Promocje, wyprzedaże są po to, by z nich korzystać. Choć utarło się przekonanie, że to, co oferowane jest w sklepach na promocji z pewnością jest już gorszej kategorii lub termin ważności produktu dobiega końca, nie zawsze tak jest. To od twojego uporu, zapału i możliwości czasowych zależy czy dokonując zakupu wyjdziesz na tym, jak "Zabłocki na mydle" czy po prostu na swoje.

Dobre strony internetu

Pamiętaj - że nie zawsze tradycyjne metody są najbardziej skuteczne. Zamiast w pośpiechu biegać na pocztę i płacić rachunki przestaw się na dokonywanie opłat za pośrednictwem internetu. Założenie i prowadzenie konta nic nie kosztuje, a biorąc pod uwagę roczny rachunek opłat pocztowych możesz uniknąć wydawania naprawdę sporych kwot.

Wykorzystaj dobrodziejstwa sieci i sprawdzaj interesujące cię oferty w sklepach i butikach internetowych. Sprawdź, jak przyjemnie i tanio można kupować na aukcjach. Jednak biorąc pod uwagę wydawanie i niebezpieczeństwa czyhające w sieci, zawsze bądź ostrożna.

Nie bój się lumpeksów

Nie każdy chce i lubi robić zakupy w sklepach z używaną odzieżą. Ale jeśli twoja niechęć do takich sieci jest powodowana tylko i wyłącznie przeświadczeniem, że dostępny w niej towar jest gorszej jakości, czasem możesz być w dużym błędzie. Ponieważ konkurencja na rynku odzieżowym jest tak duża, że walka o klienta przybiera krwawego blasku, ty masz szansę na zakup odzieży używanej w tak dobrym stanie, że z pewnością będziesz zaskoczona. Czasem dosłownie za grosze możesz mieć hitową kreację w modnym stylu vintage. 

Oszczędzaj energię elektryczną

Stała opłata za jedną jednostkę energii elektrycznej być może nie wywołuje u ciebie bólu głowy, bo to zaledwie kilkadziesiąt groszy, ale w rozliczeniach ogólnych nie jeden raz zastanawiałaś się, dlaczego ten rachunek jest taki wysoki? Pytanie dobre, ale najlepiej jest je sobie zadać stojąc przed lustrem, bo to właśnie ty doskonale wiesz, jak wygląda sytuacja ze zużyciem prądu w twoim domu. A jeśli nie chcesz zafundować sobie kolejnego elektrycznego wstrząsu po obejrzeniu najbliższego rachunku za energię elektryczną, podpowiemy ci, czego powinnaś unikać.

Jeśli włączony w twoim domu telewizor od wczesnych godzin porannych do wieczornych to norma - zmień to. Wymień żarówki na energooszczędne. Nie świeć światła w całym mieszkaniu, jeśli przebywasz tylko w jego części. Kupując nowy sprzęt AGD, zwracaj uwagę na jego niskie zużycie energii elektrycznej. Jeśli nie ma potrzeby nie zostawiaj włączonego komputera.

Ogranicz rozmowy telefoniczne

Operatorzy sieci komórkowych prześcigają się w coraz atrakcyjniejszych ofertach. Dlaczego miałabyś nie skorzystać na tej marketingowej wojnie? Wybieraj te propozycje, które dopasowując się do twojego stylu życia, pracy zawodowej zapewnią ci najlepsze stawki cenowe. Jednocześnie pamiętaj, że nic nie ma za darmo i doładowanie telefonu i tak czeka cię co jakiś czas, dlatego staraj się mimo wszystko kontrolować swoje wydatki na rozmowy telefoniczne.

Ta rada dotyczy tym bardziej aparatów stacjonarnych. A może wcale nie potrzebujesz telefonu stacjonarnego? Zastanów się i wybierz tę opcję najwygodniejszą właśnie dla ciebie.

 Korzystaj z kart stałego klienta

Nie bój się plastikowych kart rabatowych, które uprawniają cię do otrzymywania zniżek dla stałych klientów. Apteka, stacja benzynowa, czy ośrodek zdrowia to miejsca odwiedzane przez ciebie systematycznie, dlatego jeśli jest taka okazja korzystaj z możliwych rabatów i zbieraj punkty na swojej indywidualnej karcie. Skorzystasz nie tylko z uwagi na stałe zniżki i mniejsze wydatki, ale od czasu do czasu możesz liczyć także na niespodzianki, prezenty lub możliwość skorzystania z ciekawych ofert.

Porównuj ceny

W przeciwieństwie do wydawania porównywanie ofert cenowych nie boli. Dlatego przyswój sobie zasadę, że warto sprawdzać ceny wszystkich interesujących cię produktów, bo zawsze w twoim portfelu może zostać trochę więcej niż mogłabyś przypuszczać.  

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: oszczędność | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy