Reklama

Reklama

Przyjaźń na zakręcie

Z badań wynika, że 60 proc. z nas stawia przyjaźń ponad pracę a nawet rodzinę. Statystycznie mamy w życiu 6 przyjaciół. Ile można wybaczyć przyjaciółce?

Były sobie bliskie, jak siostry. Alina (43) myślała dotąd, że nie ma takiej winy, jakiej by nie wybaczyła Kasi (43). Ale gdy dowiedziała się, że jej przyjaciółka, by utrzymać swoje stanowisko, zrzuciła na nią swój błąd, nie mogła w to uwierzyć. Jak postępować, gdy ktoś tak bliski nas zawiedzie?

Dotrzyj do źródła

Porozmawiaj otwarcie z przyjaciółką. Nie oskarżaj na wstępie, tylko powiedz, czego się dowiedziałaś i upewnij się, czy to nie są tylko plotki. Poproś o bezwzględną szczerość, którą jesteście sobie winne po latach przyjaźni.

Gdy poznasz prawdę...

Pamiętaj, że każdemu w życiu zdarza się podjąć złą decyzję. Naucz się oddzielać czyn od osoby. Mówiąc innymi słowy, to, że ktoś postąpił źle, nie oznacza, że on jest zły. Jeśli więc szkoda była nieduża, a koleżanka czuje prawdziwą skruchę, zastanów się, czy nie dać jej drugiej szansy.

Jak radzić sobie z emocjami?

Jeśli miotają tobą gniew i wściekłość, przelej to wszystko na papier. Dzięki temu terapeutycznemu zabiegowi dasz ujście emocjom i zaczniesz myśleć i działać racjonalnie.

Możesz pamiętać, ale wybacz

Utrata zaufania do przyjaciółki może być nie mniej bolesna niż zdrada ukochanego. Podobne są też zasady zachowania się. Jeśli dajesz "winnemu" drugą szansę, musisz być pewna, że tego chcesz i nie możesz stale wypominać błędu. Takie zachowanie byłoby okrutnym karaniem, a nie naprawianiem Waszej relacji.

Poznaj słabości przyjaciółki

Gdy opadną już emocje, zastanów się, w czym zawiodła cię przyjaciółka. Jeśli w kwestiach zawodowych, po jej zdradzie już wiesz, w jakich kwestiach ufać jej nie możesz. Przekazała poufną informację? Musisz być przy niej bardziej dyskretna. Potraktuj każde takie niefortunne zachowanie bliskiej ci osoby jak informację o jej słabości. Możesz to zaakceptować i myśleć, że ma inne zalety - może np. bardzo dobrze doradza ci w sprawach sercowych. Ale jeśli jest wobec ciebie nielojalna - to nie jest przyjaźń tylko toksyczna znajomość.

Nie celebruj przeszłości

Jeśli przyjaźnisz się z kimś, bo np. kiedyś ta osoba ci pomogła, albo np. razem się wychowałyście, zastanów się, czy warto ze względu na przeszłość, kontynuować coś, co jest dla ciebie szkodliwe. Takie długi wdzięczności mogą ci zatruć życie.

Przestań oczekiwać od innych zbyt wiele

Często mamy nierealne marzenia i wierzymy w to, że przyjaźń jest na całe życie, a przyjaciel to ktoś, kto nigdy nas nie zawiedzie. To bardzo wysokie oczekiwania, którym nie sposób sprostać. Można mieć kilku przyjaciół i z każdym realizować przyjaźń na innym etapie życia. Otwórz się na innych ludzi , ale nie wymagaj od nich, żeby byli idealni.

Na żywo 11/2011

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy