Wawel multimedialny

Od 17 września 2019 r. w Krakowie można zwiedzać Wawelskie Centrum Multimedialne stworzone w ramach projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”. Po raz pierwszy nowe technologie wkraczają do wawelskiego muzeum na tak wielką skalę. Informacyjna ściana wideo z aktywną platformą dotykową pomaga turystom odnaleźć się na królewskim wzgórzu, na wielkoformatowym ekranie panoramicznym można oglądać etiudy filmowe, w strefie dla dzieci skorzystać z interaktywnego modelu wzgórza oraz gier multimedialnych. Na ekranach dotykowych w strefie wiedzy można pogłębić znajomość dziejów Wawelu. Dla osób niepełnosprawnych powstała strefa integracji sensorycznej: multimedialna ściana przybliża historię wawelskiego wzgórza za pomocą m.in. systemu głośników kierunkowych, dotykowych ekranów, specjalnych rzeźb i reliefów oraz opisów alfabetem Braille’a. Dodatkiem będzie uruchomienie aplikacji mobilnej stworzonej specjalnie dla Wawelu. Otwarcie dla zwiedzających planowane jest na wtorek 17 września 2019 r. Centrum Multimedialne czynne będzie w godzinach 10:00 – 18:00.

article cover
materiały prasowe

Wawel multimedialny

Wielkoformatowy ekran informacyjny służy zwiedzającemu do odnalezienia drogi od punktu, w którym się znajduje do wybranego celu. Informuje o wystawach stałych i czasowych, godzinach zwiedzania i cenach biletów, punktach gastronomicznych, toaletach, przechowalniach bagażu. Oferuje komplet informacji praktycznych dla zwiedzających. Zawiera katalog najważniejszych i najatrakcyjniejszych obiektów wawelskiego wzgórza.
Makieta Wawelu jest wyposażona w gry dostosowane dla różnych grup wiekowych: dopasowania kostiumu z epoki do postaci historycznej, poszukiwania skarbu (w formie labiryntu z zagadkami), do gry w epoki (polegającej na przyporządkowaniu obiektów z danej epoki do właściwych pól na linii czasu) oraz do układania puzzli (z pocztem władców lub z budową Wawelu).
Część stanowisk przeznaczono dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu – to panel z rzeźbami oraz ekranami multimedialnymi.
W instalacji zastosowano: system nagłośnienia składający się z głośników kierunkowych i pętli indukcyjnej,  ekrany dotykowe, rzeźby i reliefy, a także opisy alfabetem Braille’a.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas