Opryszczka. Jak z nią postępować?

Jeżeli masz gdzieś na ciele dziwne pęcherzyki, które nie bolą przy dotykaniu ich, jest mało prawdopodobne, że to opryszczka. Czasem opryszczka pojawia się na oku. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Co jeszcze można robić?

article cover
123RF/PICSEL

Opryszczka. Jak z nią postępować?

Wirusa opryszczki najczęściej łapiemy w dzieciństwie. Nikt jednak nie wie, kiedy to się dzieje. Najczęściej jest to typ 1, czyli opryszczka wargowa, typ 2 - to płciowa. Dermatolodzy podkreślają jednak, że obecnie te wirusy nie są już przypisane do wymienionych miejsc ciała. Są osoby, które mają oba typy wirusów i na ustach, i w okolicach intymnych. Pośladki są bardzo częstym miejscem, w którym występuje wirus opryszczki, szczególnie u kobiet.
Nie wszyscy zarażeni wirusem opryszczki chorują. Wirus kryje się w zakończeniach nerwowych, atakuje przy spadku odporności. Dlatego często opryszczka pojawia się przed miesiączką oraz jesienią, gdy panują infekcje. Opryszczka często też pojawia się po zakażeniach bakteryjnych, np. anginie.
Dawniej nie było leków na wirusa herpes, lekarz przepisywał czasem maść z antybiotykiem, by zmniejszyć ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Dziś opryszczkę leczy się acyklowirem w formie tabletek doustnych lub kremu, żelu do smarowania. Można też stosować żel z krzemionką. Wysuszający preparat na bazie kwasu krzemowego stosuje się na każdym etapie opryszczki.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas