Gdy nagle zaboli ząb

Narasta powoli lub chwyta nagle. Może pojawić się opuchnięcie i ból dziąsła (nawet przy dotykaniu językiem) oraz ból promieniujący do ucha.

article cover
123RF/PICSEL

Gdy nagle zaboli ząb

Unikaj gryzienia czegokolwiek, przyjmuj płynne pokarmy. Jeśli pojawi się obrzęk policzka, dziwny zapach z ust (wywołany np. tworzeniem się ropnia), czujesz się gorzej – skontaktuj się z lekarzem (nawet rodzinnym), który może zapisać np. antybiotyk.
Mięta i lód

Przygotuj napar z mięty (łyżka na szklankę wrzątku), ostudź i schłodź w lodówce. Zimnym naparem nasącz wacik i przyłóż do bolącego dziąsła. Ulgę przyniesie także płukanie ust chłodnym naparem mięty oraz kompres z lodu przykładany do policzka. Płukanka zadziała także antyseptycznie.
Gdy nie możemy pójść do dentysty, pomogą domowe sposoby. W tym czasie lepiej zrezygnować z bardzo ciepłych, zimnych, kwaśnych i słodkich dań.
Kwas acetylosalicylowy

Wystarczy jedną tabletkę z kwasem acetylosalicylowym w składzie rozpuścić w ½ szklanki chłodnej wody, a następnie roztworem płukać jamę ustną kilka razy dziennie. Zwilżoną tabletką możesz też nasączyć patyczek higieniczny i przykładać do bolącego zęba oraz dziąsła. Kwas acetylosalicylowy złagodzi też stan zapalny.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas