Tawuły do ogrodu!

To jedne z najobficiej kwitnących krzewów ogrodowych. Wspaniale nadają się do tworzenia szpalerów i nieformowanych żywopłotów.

123RF/PICSEL

Tawuły do ogrodu!

Brzozolistna 

To krzew karłowy (maksymalnie do 1 metra wysokości), wolnorosnący, lubiący glebę żyzną, wilgotną. Mrozoodporny. W czerwcu na zeszłorocznych pędach pojawiają się drobne, białe kwiaty zebrane w płaskie baldachogrona. Idealny do tworzenia szpalerów oraz szerokich obwódek. 

Źródło: Świat i Ludzie
Wczesna 

Ma zwisający pokrój i cienkie, łukowate, często pokładające się pędy. W kwietniu i maju na zeszłorocznych pędach pojawiają się białe kwiaty, zebrane w baldachogrona.

Poradzi sobie w każdym podłożu, byle nie było podmokłe, a na słonecznym stanowisku obficiej będzie kwitnąć. Jeśli krzew prowadzimy w formie żywopłotu, po kwitnieniu można go przyciąć – o 1/3 długości pędów.
Douglasa 

Kwitnie w czerwcu i lipcu. Przepiękne różowopurpurowe kwiaty, zebrane w stożkowate, puszyste kwiatostany, wyrastają na pędach tegorocznych. Lubi glebę wilgotną. Dobrze się czuje posadzona w szpalerze w sąsiedztwie oczka wodnego. Wiosną roślinę warto przyciąć nisko nad ziemią, co pomoże w ładnym jej rozkrzewieniu i poskutkuje obfitszym kwitnieniem.
Van Houtte’a

Kwitnie w maju i czerwcu, bardzo obficie. Drobniutkie, białe kwiaty, zebrane w wypukłe baldachogrona, wyrastają na pędach przynajmniej dwuletnich. Liście jesienią pięknie przebarwiają się na żółto lub czerwonawo, a na zimę opadają. 

Nadaje się do tworzenia żywopłotów formowanych lub nieformowanych, ale ładniej prezentuje się jako soliter. Choć krzew dobrze reaguje na cięcie, po którym ładnie odrasta i zagęszcza się, to musimy pamiętać, że w kolejnych latach po tym zabiegu kwitnienie będzie znacznie słabsze.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas