Wina leży po stronie tarczycy

Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, uczucie senności, ale także apatia, a wręcz stany depresyjne mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. W jej leczeniu bardzo ważna jest dieta.

article cover
123RF/PICSEL

Wina leży po stronie tarczycy

Skąd się wzięła nazwa choroby?

Pierwsze cztery przypadki choroby opisał w 1912 roku japoński chirurg pracujący w Berlinie, Hakaru Hashimoto.

Objawy, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy: zmęczenie bez wyraźnego powodu, zwiększenie wrażliwości na zimno, problemy z wypróżnianiem się, zaparcia, blada, sucha skóra, łamliwe paznokcie, przybieranie na wadze z powodu spowolnienia przemiany materii, bóle mięśni i stawów, nadmierne lub przedłużone krwawienie w trakcie miesiączki, depresja chrypliwy głos, zaburzenia koncentracji.
Objawy Hashimoto

W trakcie choroby Hashimoto najczęściej gruczoł tarczowy jest niewielki, sprężysty w badaniu palpacyjnym, a w badaniu ultrasonograficznym hipoechogeniczny (są w nim zmiany w miąższu, które wykrywa się po przyłożeniu głowicy). Hashimoto dotyczy ok. 2 proc. populacji. Zdecydowanie częściej chorują na nią kobiety.
Ta choroba najczęściej występuje u kobiet w średnim wieku, ale dotyka także ludzi starszych i dzieci.

Pierwotna niedoczynność tarczycy może być spowodowana defektem immunologicznym tarczycy – towarzyszy jej podwyższone stężenie przysadkowego hormonu tyreotropowego (TSH). Jej najczęstszą przyczyną jest choroba autoimmunologiczna określana jako zapalenie typu Hashimoto.

- W organizmie tworzą się przeciwciała doprowadzające do uszkodzenia komórek tarczycowych i zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy – wyjaśnia prof. Ewa Sewerynek, kierownik Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego, Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Niedobór hormonów tarczycy (T3 – trójjodotyrniny; T4 – tyroksyny) powoduje uogólnione zwolnienie wielu procesów, w tym metabolicznych, w organizmie.
Wypadanie i łamliwość włosów to znak, że należy przebadać tarczycę
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas