Szklane perełki z PRL

Nauczyliśmy się już doceniać ceramikę i meble z PRL. Teraz przyszedł czas, by łaskawszym okiem spojrzeć również na tworzone w tamtej epoce szkło. Doskonała okazją do odkrycia na nowo szklanych obiektów, tworzonych przez m.in. Zbigniewa Horbowego, Stanisława Dawskiego i Michała Diamenta, jest wystawa „Szkło. Sztuka. Design” w DESA Unicum. Ekspozycja towarzyszy aukcji, zaplanowanej na 16 czerwca.

article cover
Jerzy Rosołowiczmateriały prasowe

Szklane perełki z PRL

Na wystawie prezentowany jest cały przekrój najbardziej znanych i cenionych w twórczości projektanta form – butle, kieliszki, naczynia i formy czysto dekoracyjne w całej gamie kolorów.
Jednym z najwybitniejszych projektantów szkła użytkowego jest również Zbigniew Horbowy. Zaryzykować można stwierdzenie, że to właśnie jego projekty zapoczątkowały ponowne zainteresowanie kolekcjonerów polskim szkłem. Związany był z Hutą Szkła Gospodarczego „Sudety” w Szczytnej Śląskiej. Tam rozpoczął swoją karierą, tam też stworzył najważniejsze projekty: od subtelnego szkła jednobarwnego, poprzez ascetyczne, proste formy wpisujące się w nurt „szkoły wrocławskiej”, po noszące cechy przedmiotów unikatowych szkła antico.
Na wystawie zobaczyć można aż 100 wyjątkowych obiektów. Wśród nich znalazły się  również prace innych, najciekawszych twórców m.in. Krzysztofa Henisza, Witolda Turkiewicza, Danuty Pałki-Szyszki czy Kazimierza Krawczyka. 16 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A.
Z kolei inny uczeń Dawskiego – Stefan Sadowski specjalizował się w projektowaniu naczyń wytwarzanych m.in w szkle sodowym, dmuchanym oraz szkle kryształowym, a także tym formowanym na gorąco. Jego prezentowana na wystawie unikatowa, żółta forma dekoracyjna należy do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Nie zabrakło również wybitnych projektów Michała Diamenta. W DESA Unicum zobaczyć można jego dwie barwne, szklane formy.
+7
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas