Plamki, grudki, pieprzyki – sprawdź, czy masz powody do zmartwień

U wielu osób pojawienie się zmian na skórze wywołuje niepokój. Nic dziwnego: przebarwienia, wypryski, czy grudki, w wielu przypadkach mogą stanowić objaw poważnej choroby. Podpowiadamy, które ze skórnych anomalii należy traktować jako sygnał ostrzegawczy.

article cover
123RF/PICSEL

Plamki, grudki, pieprzyki – sprawdź, czy masz powody do zmartwień

Czerwone, kuliste, wypukłe grudki

Takie – krwistoczerwone lub lekko fioletowe zmiany, często pojawiają się wraz z wiekiem. Ich prawidłowa nazwa to naczyniak rubinowy. Jeśli zaś od grudki promieniście rozchodzą się naczynia krwionośne, mamy do czynienia z naczyniakiem gwiaździstym. 

Zwykle są to zmiany łagodne, niewymagające leczenia. Kobiety często decydują się jednak na ich usunięcie z powodów estetycznych.
Cieliste lub brązowe, grudkowate narośle

Jeśli na swojej skórze zauważyłeś takie zmiany, najprawdopodobniej masz do czynienia z włókniakami miękkimi. Włókniaki mogą wyrastać bezpośrednio ze skóry lub być z nią połączone wąskim pasmem tkanki. Są miękkie w dotyku i zwykle nie występują pojedynczo.

Oprócz włókniaków miękkich na skórze mogą występować też włókniaki twarde: te wyrastają bezpośrednio ze skóry, mają gładką powierzchnię i często powstają w wyniku urazów mechanicznych (np. wyciągania igłą wrastających włosków, wyciskania trądziku itp).  

Włókniaki to zmiany nowotworowe o łagodnym charakterze, a pacjenci na ich usunięcie decydują się zwykle ze względów estetycznych. Tego rodzaju zmiany można usunąć nie tylko za pomocą zabiegu, ale też np. korzystając z lasera lub krioterapii.
Twarde, okrągłe narośla o nieregularnej powierzchni

Zauważyłeś na dłoni lub stopie kalafiorowatą narośl? Prawdopodobnie to brodawka zwana potocznie kurzajką. Za jej powstawanie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), a osoby szczególnie narażone na zakażenie to pacjenci o obniżonej odporności, wywołanej przebytą chorobą lub przyjmowanymi lekami, osoby niedożywione i dzieci. 
Mimo, że brodawki wywołuje jeden wirus, mogą one przyjmować najróżniejsze formy. Dermatolodzy wyróżniają brodawki skórne, podeszwowe i okołopaznokciowe. 

Brodawki najczęściej usuwa się za pomocą krioterapii lub laseroterapii. Domowych sposobów lepiej unikać, gdyż nieumiejętne zabiegi estetyczne mogą prowadzić do powstawania blizn lub dalszego rozprzestrzeniania się zmian. 

Fakt, że brodawki powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV, odpowiedzialnym również za powstawanie niektórych nowotworów, u wielu osób wywołuje niepokój. Eksperci jednak uspokajają: HPV to wirus o wielu odmianich, z których tylko część jest onkogenna. Ryzyko zachorowania na raka w wyniku tych odmian, które wywołują zmiany na dłoniach i stopach, jest bardzo niewielkie.
Łuszcząca się skóra

Biały, łatwy do oderwania naskórek to objaw, który zaobserwował u siebie chyba każdy. Nic dziwnego: zwykle jest on efektem zbyt długiego przebywania na słońcu, spożywania niedostatecznej ilości płynów, czy konsekwencją mechanicznego urazu. Łuszczącego się naskórka łatwo się pozbyć, zmieniając nawyki żywieniowe albo stosując odpowiednie kosmetyki.

Jeśli jednak  zmiana nie poddaje się tym zabiegom, warto przyjrzeć się jej uważniej. Tego rodzaju anomalia może być bowiem objawem raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas