Pieskowa Skała, czyli miejsce z historią

Zamek wznosi się na niedostępnej skale zwanej Dorotką. Strzegł granic i był zbójeckim punktem wypadowym do ataków na kupców. Widoki, które roztaczają się z murów, rekompensują trudy niełatwej wspinaczki na górę.

article cover
Pawel Kazmierczak123RF/PICSEL

Pieskowa Skała, czyli miejsce z historią

Można wspiąć się tu drogą przez las albo po kamiennych schodach. Wrażenie robi nie tylko niezdobyty, obronny charakter budowli, ale i wygląd przypominający renesansową rezydencję. 

Pospacerujmy po wzorowanym na wawelskim arkadowym dziedzińcu otoczonym krużgankami. Z wysuniętej, efektownej, ażurowej loggii widokowej spojrzymy z góry na okolicę. Zwróćmy uwagę na naturalistyczne maszkarony, kartusze herbowe i zdobne portale. Wejdźmy do komnat, aby podziwiać efektownie zaaranżowane sale,
w których są meble udostępnione przez muzeum na Wawelu: masywne gdańskie szafy, barokowe kanapy, rokokowe fotele i paradne arystokratyczne łoże. 

Wnętrza zdobią rzeźby, kobierce z dalekich krajów, gobeliny i malowidła. Na koniec przejdźmy przez podziemia i odpocznijmy we włoskich ogrodach z klombami. 

Źródło: Na żywo
To najpiękniej położona warownia w Polsce. Cieszyła się sławą wśród artystów i wielu znanych osobistości. Przebywali tu m.in. Mikołaj Rej, Julian Ursyn Niemcewicz, a wiele wieków później Józef Piłsudski. Dostępu do bramy wjazdowej broni fosa, most zwodzony i potężne fortyfikacje bastionowe, które budziły podziw współczesnych. Nic więc dziwnego, że zamek grał w wielu filmach. Kręcono tu np. „Królową Bonę”, „Ogniem i mieczem”, „Pana Wołodyjowskiego” „Potop”, „Stawkę większą niż życie”. 

W kultowym serialu „Janosik” został siedzibą hrabiego Horvatha walczącego ze zbójnikami. A na odbywający się bal wkradli się ludzie Janosika. To stąd harnaś odbił ukochaną Marynę, a hajducy zabrali Kwiczoła i Pyzdrę na egzekucję. Z kolei w kulminacyjnej scenie „Ogniem i mieczem” Jan Skrzetuski spotkał tutaj Michała Wołodyjowskiego, a potem uwolnił Bohuna.
Kolejni potomkowie rodu roztrwonili majątek, utracili pozycję i dobre imię. Jeden z nich parał się nawet alchemią i czarną magią, a jego syn był słynnym rycerzem rozbójnikiem. 

W końcu Kazimierz Jagiellończyk kazał go osądzić i ściąć. Po jego śmierci zaczął pojawiać się duch. Nocami można natknąć się na postać w czarnej opończy.
Tajemnicza nazwa tej imponującej warowni pochodzi od zamkowej skały o urwistych ścianach. Natomiast legenda opowiada o wiernym psie, który przynosił jedzenie swojej pani, Dorotce, uwięzionej i zamurowanej w wieży, bo zakochała się w giermku. 

Kolejna wersja nawiązuje do niemieckiego terminu Peskenstein. Skądinąd wiadomo, że Pieś, Pieszko, Piech to staropolskie zdrobnienia imienia jednego z jej właścicieli, Piotra Szafrańca. Dostał on zamek od Ludwika Węgierskiego za rany odniesione w zatargu z dworzanami.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas