Guzy na tarczycy. Czy mogą być objawem nowotworu?

Guzki tarczycy można wyczuć w prostym badaniu szyi, a przyczyn ich powstawania może być wiele. Czy można zapobiec ich powstawaniu i jakie mają konsekwencje dla naszego zdrowia? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

article cover
123RF/PICSEL

Guzy na tarczycy. Czy mogą być objawem nowotworu?

Sposoby leczenia

Terapia guza tarczycy zależy od charakteru samej zmiany. Jeśli jest łagodna, proponuje się przyjmowanie leków, które hamują wydzielanie hormonów tarczycy. Usunięcie operacyjne dotyczy tylko guzów dużych rozmiarów zagrażających życiu pacjenta.

Złośliwe odmiany guzów nie zawsze muszą oznaczać nowotwór. Warto jednak wiedzieć, jakie typy nowotworów mogą zaatakować tarczycę. Jest to: 

Rak brodawkowaty – to najczęstszy i jednocześnie najlepiej rokujący nowotwór tarczycy

Rak pęcherzykowy – wykrywany u osób między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Daje przerzuty do płuc i kości.

Rak rdzeniasty - pojawia się u osób starszych, po pięćdziesiątym rokiem życia.

Rak anaplastyczny – jest najbardziej złośliwym typem nowotworu tarczycy i charakteryzuje się bardzo szybkim rozwojem.
Powiększeniu się woli guzkowych towarzyszą zazwyczaj kłopoty z przełykaniem związane z uciskiem na przełyk oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawia się także ból w okolicy tarczycy oraz chrypa. Objawy związane z zaburzeniem hormonalnym to nadczynność i niedoczynność tarczycy.
Genetyka jest jedną z wielu przyczyn powstawania guzków w tarczycy. Do innych należy między innymi niedobór jodu w diecie. Warto podkreślić, że w Polsce w latach 80. XX wieku powszechnie występował niedobór jodu. Problem był tak duży, że pod koniec lat 90. powstał narodowy program eliminacji tego niedoboru.
Guzki tarczycy mogą być wypełnione komórkami lub płynem, a tym samym przybierać formę torbieli. Lekarze nie stwierdzili jeszcze jednoznaczniej przyczyny ich powstawania, ale są przekonani, że dużą rolę w ich tworzeniu się może mieć genetyka. Zauważyli bowiem, że występują one często u członków tej samej rodziny.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas