Chodź na spacer. Gdzie? Do ogrodu!

Są tacy którzy twierdzą, że jesień to najpiękniejsza pora roku. Trudno im się dziwić: kolorowe liście, delikatne słońce i wciąż wysokie temperatury, zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Tym, którzy szukają miejsca na wrześniowy spacer, przedstawiamy wybór najpiękniejszych ogrodów z Polski i zagranicy. Bo kto powiedział, że jesienią nie można udać się na zagraniczną wycieczkę?

article cover
Bettmann via Getty ImagesGetty Images

Chodź na spacer. Gdzie? Do ogrodu!

Czas przeszły użyty jest nieprzypadkowo, gdyż zdaniem wielu Amerykanów w tej chwili widok ogrodu radości raczej nie przysparza. Wszystko za sprawą „rewitaliacji”, jakiej poddano ten teren. Zdecydowano o zastąpieniu różnokolorowych roślin pastelowymi gatunkami, wycięciu drzew (mają być przesadzone w inne miejsce) i zastąpieniu ich bukszpanami, przycinanymi w geometryczne kształty.
Choć przy rewitalizacji pracowało zapewne spore grono osób, krytyka spadła głównie na Melanię Trump, która pod koniec sierpnia dokonała uroczystej prezentacji ogrodu. Napisała wtedy na Twitterze: „Ochrona historycznej integralności otoczenia Białego Domu to poważna odpowiedzialność. Będziemy wypełniać nasz obowiązek jako strażnicy zaufania publicznego”. W ogrodzie zdążono zorganizować już kilka wydarzeń m.in. Melania wygłosiła tam przemówienie w ramach konwencji Republikanów. 

Amerykanie zdają się jednak nie podzielać entuzjazmu pierwszej damy. Modernizację określono mianem dewastacji, a aktualny wygląd ogrodu porównywano do cmentarza. Wytykano też Melanii brak szacunku dla dziedzictwa Jackie Kennedy.

Czy to zasłużona krytyka? Ogród bez wątpienia przeszedł rewolucyjną zmianę, która nie wszystkim musi przypaść do gustu. Wciąż jednak trudno odmówić mu uroku i elegancji.
Ogród różany na tyłach Białego Domu

Ogrody potrafią budzić nie mniejsze emocje niż zabytki i dzieła sztuki. Dowód? Burza, jaka rozpętała się wokół przeprowadzonej przez Melanię Trump renowacji Ogrodu Różanego na tyłach Białego Domu. Zielone założenie powstało ponad pół wieku temu z inicjatywy Jackie Kennedy. Żona 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych zdecydowała wtedy o posadzeniu różnobarwnych kwiatów i drzew owocowych, głównie czereśni i jabłoni. W efekcie ogród w rustykalnym stylu cieszył oczy odwiedzających od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Kairaku-en, Kenroku-en, Kōraku-en

Była już mowa o ogrodach w stylu angielskim, była o ogrodach stylu francuskim, teraz nadszedł więc czas na ogrody japońskie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni szczególnie lubią chwalić się trzema założeniami: ogrodem Kairaku-en (ulokowany w mieście Mito), Kenroku-en (Kanazawa) i, Kōraku-en (Okayama). Wszystkie zostały stworzone według założeń japońskiej sztuki ogrodniczej, co oznacza, że zawierają w sobie takie elementy jak: woda, przestrzeń, miejsca odosobnienia i piękne widoki.
+10
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas