Rosół: Kto przyrządza go najlepiej?

Rosół to jedna z najpopularniejszych na świecie zup. Przypisuje się jej wiele właściwości zdrowotnych i regeneracyjnych. W przeszłości miskę rosołu podawało się kobiecie zaraz po porodzie, aby nabrała sił. Trudno znaleźć jeden idealny przepis na ten mięsno-warzywny wywar. Można powiedzieć, że każda gospodyni ma własne, sprawdzone sztuczki, które sprawiają, że jest bardziej aromatyczny. Chcecie je poznać? Przeczytajcie zatem ten artykuł.

123RF/PICSEL

Rosół: Kto przyrządza go najlepiej?

Co sprawia, że ramen jest tak aromatycznym bulionem? Przede wszystkim wywar mięsny gotuje się bardzo długo, bo minimum sześć godzin. Gotowy japoński rosół urozmaica się takimi składnikami jak wakame, cebula negi, grzyby shitake, rybną pastą kamaboko, plastrami usmażonego boczku oraz ugotowanym na półtwardo i zamarynowanym wcześniej jajku.

Ramen jest wyjątkowo pożywną zupą. Jej smakowe walory docenili nie tylko mieszkańcy Azji, ale również smakosze z zachodu.
W Stanach tzw. chicken soup with noodles (ang. zupa z kurczakiem i makaronem) jest szczególnie popularna wśród dbające o linię osoby, celebrytów, dietetyków i trenerów fitness. Wiele knajp sprzedaje go niczym kawę – w papierowych kubkach na wynos. 

Specjalizujące się w przygotowywaniu rosołu restauracje tworzą różne wariacje na temat tej zupy. Do bulionu dodawane są listki curry, ryż, kasza jaglana czy jęczmienna. 

Który rosół jest dla was numerem jeden?
Klarowność, kolor i smak

Klarowność rosołu to najbardziej pożądana przez gospodynie cecha. Aby mieć pewność, że gotowana przez nas zupa nie będzie mętna, warto przestrzegać kilku zasad. Mięso i warzywa należy wrzucić do zimnej wody. Składniki dodane do wrzątku stracą smak. Nigdy też nie mieszajmy rosołu w trakcie gotowania. Ważnym jest, aby wszelkie zanieczyszczenia pozostały na dnie garnka. Jeśli jednak wasza zupa wciąż nie jest wystarczająco klarowna, możecie dodać do niej białko. Wówczas należy połączyć ubitą piankę z odtłuszczonym wywarem i gotować na małym ogniu.

Niezbędnym składnikiem tradycyjnego polskiego rosołu jest cebula. Opalona płomieniami łupina doda zupie smaku oraz koloru. Nie możecie także pominąć liścia laurowego, ale przed wrzuceniem do wody koniecznie przełamcie go na pół. Unikajcie natomiast wszelkich kostek rosołowych oraz wegety. Nadmierna ilość soli pozbawia rosół cysteiny, czyli substancji biorącej udział w walce z różnego rodzaju zapaleniami. Jeśli lubicie słony smak zupy, to dodajcie do niej liście lubczyku.
Samgyentag podaje się w bardzo specyficzny sposób. Do dużej miski nalewa się bulion, a później wrzuca się tam całego kurczaka. Często drób nadziewany jest warzywami i ziołami, choć zupa jest wówczas wyraźnie niedoprawiona. Najlepszy samgyentag to taki, w którym obok kury pływa zielenina, natomiast kurczak nafaszerowany jest ryżem kleistym.

Często do wywaru dodaje się także owoce jojoba, które dodają mu słodkiego akcentu.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas