Polski budynek z prestiżową nagrodą

Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, regularnie trafia do zestawień najciekawszych współczesnych polskich budynków. Teraz, do długiej listy nagród i wyróżnień, które udało mu się zdobyć, doszedł kolejny laur. Obiekt kilka dni temu otrzymał Grand Prix w konkursie Wienerberg Brick Award.

Henryk Przondziono Agencja FORUM

Polski budynek z prestiżową nagrodą

Mało uważny przechodzień, może nawet jej nie zauważyć  - tak dobrze wtapia się w historyczną zabudowę. Wystarczy jednak unieść oczy znad trotuaru i przystanąć na chwilę, by zachwycić się monumentalną bryłą Wydziału Radia i Telewizji UŚ. 

Obiekt  został oddany do użytku w 2017 roku i od razu zebrał świetne recenzje. Krytycy architektury chwalili go m.in. za umiejętne i oryginalne zastosowanie cegły, tworzącej rodzaj ażurowej siatki, przez którą z wnętrza budynku prześwieca światło. Studentom spodobały się funkcjonalne wnętrza, a miłośnikom zabytkowej tkanki miejskiej Górnego Śląska, nawiązania do tradycyjnej zabudowy – budynek koresponduje z kształtem dawnej fabryki żarówek, która stała na tej samej działce.
Autorami tego niezwykłego budynku są Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy biuro projektowe. W konstrukcji wykorzystano materiały takie jak cegła, beton i drewno. Zdecydowano się na wykorzystanie fragmentów zabytkowego muru oraz zamontowanie wysokich przeszkleń, które zapewniają odpowiednie doświetlenie wnętrza.
Siedziba wydziału została doceniona w takich konkursach, jak: Nagroda Architektoniczna „Polityki” 2017, Bryła Roku i Grand Prix Nagrody Roku 2018 Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP czy Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Budynek znalazł się też na tzw. krótkiej liście kandydatów do nagrody Miesa van der Rohe
Teraz do tej listy dołączyło kolejne wyróżnienie: obiekt otrzymał Grand Prix w konkursie Wienerberger Brick Award, w którym nagradzane są ceglane budowle z całego świata. Do konkursu zgłoszono 600 projektów z całego świata. 

Konkurs Wienerberg Brick Award odbywa się od 2004 roku. Jak czytamy na stronie przedsięwzięcia: „celem konkursu jest pokazanie, jak niezwykła i ekscytująca może być współczesna architektura, tworzona przy użyciu cegieł”.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas