Ziołowe napary – korzystaj z głową!

Od lat wykorzystujemy napary z suszonych ziółek we wspomaganiu leczenia przeróżnych schorzeń. Ziołowe herbatki to także świetny środek do oczyszczania organizmu z toksyn. Silna moc roślin ma jednak swoje konsekwencje, z których nie każdy zdaje sobie sprawę.

article cover
123RF/PICSEL

Ziołowe napary – korzystaj z głową!

Mniszek lekarski, choć jest rośliną pospolitą i często niedocenianą, skrywa we wnętrzu lecznicze substancje. Zawiera między innymi inulinę, zmniejszającą łaknienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ze względu na te właściwości polecany jest często osobom, u których dopiero co wykryto cukrzycę lub miażdżycę. W początkowych stadiach choroby mniszek potrafi wiele zdziałać. 

Oprócz tego roślina działa moczopędnie. Ususzone kwiaty i liście mniszka mogą złagodzić objawy infekcji dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Zwiększa również wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a tym samym wspomaga trawienie.
Dzika róża jest bardzo ceniona zarówno przez farmaceutów, jak i zielarzy. To skarbnica substancji odżywczych i witamin. Krzaki dzikiej róży występują w Polsce pospolicie – zdobią parki, skwery oraz domowe ogródki. Ich uprawa nie należy do uciążliwych. Jedyne, czego potrzebują do rozwoju to słońce. 

Szczególnie doceniane są owoce i kwiaty rośliny. Zawierają mnóstwo witaminy C, A, E, K i tych z grupy B. Dzika róża polecana jest chorym na nadciśnienie, choroby serca oraz wątroby. Wykazuje bowiem działanie wzmacniające i przeciwzapalne. Oczyszcza jelita z nieżytów i, co ciekawe, chroni przed szkorbutem.
Z owoców dzikiej róży produkuje się sok. Wysokowitaminowe napoje wyprodukowane w Polsce, to jedyne przetwory w Europie, które charakteryzują się deklarowaną zawartością witaminy C. W 100 ml płynu znajduje się 450 mg substancji. Dzięki tak wysokiej zawartości witaminy, dzika róża bije na głowę wszystkie cytrusy dostępne na rynku.

Dzika róża stosowana przy kamicy szczawiowej może poważnie zaszkodzić choremu. Nie zaleca się jej także osobom, które mają skłonności do zakrzepów.
Jeśli cierpicie na choroby nerek i serca, trzymajcie się od naparów z pokrzywy z daleka. Nie warto łączyć rośliny z lekami przeciwcukrzycowymi. Może również wywołać nieprzyjemne objawy u alergików i osób z wyjątkowo wrażliwym układem pokarmowym.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas