Co robić, kiedy szyja puchnie?

W lustrze przeglądamy się każdego dnia. Ile razy w miesiącu spoglądamy na szyję i oceniamy jej kształt? Czasem zniekształcenia są widoczne na pierwszy rzut oka, innym razem musimy odchylić głowę... Co z tego wynika?

article cover
123RF/PICSEL

Co robić, kiedy szyja puchnie?

Ważne też, aby obserwować swoją szyję. Najlepiej stanąć prosto przed lustrem i zobaczyć, czy wokół szyi nie tworzy się charakterystyczne wole. 

Możemy mieć do czynienia z tzw. wolem nadczynnym, niedoczynnym lub obojętnym. Każde z nich wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. 

Powiększające się wole nie boli, natomiast może uciskać struny głosowe znajdujące się w sąsiedztwie. 

Jest jeszcze coś. Choroba Hashimoto, która diagnozowana jest jako przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które nieleczone prowadzi do uszkodzenia tarczycy.
Co piąta kobieta w Polsce cierpi na choroby tarczycy. Jednak u większości choroby związane z nadczynnością lub niedoczynnością są zbyt późno diagnozowane. Zatem na co zwrócić uwagę?
Pierwszym sygnałem powinno być zmęczenie. Jeżeli czujemy, że nasz organizm nie działa na pełnych obrotach, a każda wolna chwila jest wykorzystywana na sen, mamy powody do niepokoju.
Łamliwe i wypadające włosy? Okazuje się, że przy chorobach tarczycy to częsty i nierozerwalny objaw. Dlatego, zamiast szukać pomocy u trychologa, zróbmy odpowiednie badanie krwi.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas