Błędy początkującego hodowcy roślin

Nie wiadomo, czy pandemia spowodowała wielki boom na rośliny doniczkowe, czy po prostu moda na uprawianie zieleni w domu i tak by do nas przyszła. Jedno jest pewne – otoczenie pełne roślin budzi podziw i wydaje się być bardziej przyjazne dla człowieka.

123RF/PICSEL

Błędy początkującego hodowcy roślin

Nawet ci, którzy pragną zamienić swój dom w prawdziwą dżunglę, powinni uzbroić się w cierpliwość. Początki są zazwyczaj trudne i żmudne, ważne by nie przejmować się porażkami. Oto najczęstsze błędy, które popełniają początkujący roślinomaniacy.
Ziemia. Jeśli przesadzasz kwiaty, pamiętaj, żeby na siłę nie wciskać gleby do doniczki i nie ugniatać jej. Korzenie powinny mieć możliwość swobodnego oddychania. Nam też jest ciężko złapać oddech jak jesteśmy w za ciasnej sukience.  Pamiętajmy także o tym, że część gatunków woli odczyn podłoża obojętny, a część preferuje wyższy poziom kwasowości.
Brak bądź nadmiar słońca. By rośliny dobrze się czuły w naszym domu, musimy znaleźć im odpowiednie miejsce. Niektóre łakną cienia niczym kania dżdżu. Inne wołają o słońce. Nic nie wyjdzie z naszej hodowli, jeśli nie zbierzemy podstawowych informacji o roślinie, którą przynosimy do domu. Dostęp do wiedzy mamy praktycznie nieograniczony. Możemy posiłkować się literaturą dotyczącą tematu, czy korzystać ze stron internetowych. Warto też zapisać się do kilku grup w mediach społecznościowych, które wymieniają się swoimi doświadczeniami jeśli chodzi o uprawę zieleni. Jeśli uważasz, że brakuje ci na to czasu, kupując roślinę zapytaj, czy potrzebuje cienia, półcienia czy wręcz przeciwnie – uwielbia słońce.
Temperatura. Niektóre okazy wyglądają pięknie, tyle że w sklepie. W domu mogą niszczeć, bo okazuje się, że nie służy im temperatura panująca w otoczeniu. Część okazów pochodzących z tropików, powinna rozwijać się w cieplejszych warunkach niż ustawione w pokoju 20 stopni C. Jeśli jesteś ciepłolubny, szukaj roślin, które lubią ciepło. Jeśli z kolei wolisz, by w mieszkaniu było chłodniej – wybieraj gatunki preferujące chłód.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas