Reklama

6 sprawdzonych metod na ból korzonków

Do zastosowania w domu.

1. Ciepło czy zimno?

 W pierwszej, ostrej fazie ataku rwy kulszowej (korzonków) rozgrzewanie jest niewskazane - lepiej chłodzić bolące miejsce. Niektórym pomaga działanie naprzemienne ciepła i zimna. Kiedy ból trochę złagodnieje, a zapalenie przejdzie w fazę przewlekłą, możesz stosować termoterapię. Ciepłe okłady zostawiaj  na lędźwiowym odcinku kręgosłupa jednorazowo na 30 minut i rób to maksimum 3 razy dziennie. Ulgę da też  kąpiel z dodatkiem olejku kamforowego lub geraniowego - to rozluźni mięśnie.

2. Lawenda i kokos

Raz na 3 godziny wcieraj w obolałe lędźwie, pośladki oraz uda specjalną miksturę. Łatwo ją przygotować  - wystarczy, że zmiksujesz 2 łyżki oleju kokosowego z 40 kroplami olejku lawendowego. Tonujące działanie  na układ nerwowy wykazuje lawenda, która także rozluźnia mięśnie  i rozszerza naczynka krwionośne, łagodząc bóle. Natomiast olej kokosowy ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i w znaczący sposób wspiera mechanizmy obronne organizmu.

Reklama

3. Melisa i plastry pomarańczy

Łyżeczkę suszu z melisy zalej szklanką wrzątku i odstaw na  10 minut do zaparzenia. Dodaj  2 plastry umytych pomarańczy (ze skórką) i pij co 3-4 godziny. Melisa, która ma działanie uspokajające i relaksujące, rozluźnia napięte i zbolałe mięśnie pleców, działa przeciwzapalnie. Z kolei pomarańcze - dzięki olejkom eterycznym, hesperydynie, naringeninie, witaminom - dają ukojenie, relaks i pobudzają organizm do samoleczenia.

4. Kojące okłady

Żeby nie podrażnić skóry, posmaruj najpierw bolące miejsce oliwką. Następnie przyłóż starty  na tarce korzeń chrzanu - najpierw na 5 minut,  potem wydłużaj czas - do 15. Możesz wykorzystać  świeże liście chrzanu - ale wcześniej je rozwałkuj. Wypróbuj okład z imbiru. Zagotuj 5 l wody,  na tarce zetrzyj tyle korzenia imbiru, ile mieścisz  w garści. Włóż go do bawełnianego woreczka  i wrzuć do garnka. Zostaw na 5 minut, wyjmij. Przestudź,  a gdy temperatura spadnie do 35-40°C, zanurz w odwarze ręcznik. Dobrze go wykręć, przyłóż do pleców i nakryj suchym  - żeby kompres dłużej trzymał ciepło.

5. Banany

Zaatakowały cię korzonki  i nie możesz się wyprostować? Jedz po 5-6 sztuk tych owoców egzotycznych dziennie. Są bogate w witaminy z grupy B, C, A, E i K, kwas foliowy i minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, dzięki którym przyspieszają regenerację podrażnionych nerwów. Dodatkowo mają pokaźne ilości tryptofanu  - aminokwasu, który wzmacnia podrażnione zakończenia nerwowe (korzonki).

6. Przyprawy

Przyrządź napój przeciwbólowy: do szklanki letniej wody dodaj 1/2 łyżeczki indyjskiej mieszanki tikka (zawiera czosnek, imbir, paprykę) i łyżeczkę mieszanki garam masala (liść laurowy,  goździki, cynamon, kardamon, pieprz cayenne, pieprz czarny i paprykę), oraz 1/2 łyżeczki kurkumy. Wymieszaj dokładnie, pij co 2 godziny. Przyprawy te wykazują silne działanie rozgrzewające, przeciwzapalne, rozluźniające i przeciwbólowe. Jest też prostszy sposób - po 1/2 łyżeczki cynamonu, pieprzu czarnego, cayenne i kurkumy wsyp do litra wody.  Pij 5 razy dziennie (po szklance).


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy