Reklama

6 sprawdzonych metod na walkę ze stresem

1. Techniki oddechowe

 Głębokie oddychanie, z udziałem przepony, pomoże ci pokonać napięcie i stres. Leżąc wygodnie na wznak na łóżku, połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Przez 3 sekundy bierz głęboki wdech przez nos - rób to tak, by jednocześnie wciągał się twój brzuch i napinała się górna część klatki piersiowej. Następnie, przez 4 sekundy, powoli i spokojnie wydychaj powietrze ustami. Powtórz ten cykl dziesięciokrotnie, a odczujesz wyraźną zmianę nastroju.

2. Znajdź sobie zajęcie

Sprawdź, czy uspokajają cię robótki ręczne: szydełkowanie, haftowanie, robienie na drutach  - niektórych to odstresowuje. Napięcie można też rozładować przy użyciu przeznaczonych do tego gadżetów, np. ściskając gumowe piłeczki. Miętoszenie ich w dłoni przenosi uwagę na inny poziom percepcji - to pozwala zredukować drzemiącą w nas złość i dzięki temu szybko się rozluźnić.  

Reklama

3. Metoda behawioralna

 Gdy czujesz, że stres bierze górę - masz przyspieszony oddech, uścisk w gardle - zastosuj metodę poznawczo-behawioralną, by powstrzymać narastanie złych emocji. Zacznij ssać plasterek cytryny (jeśli jesteś poza domem, miej zawsze przy sobie kilka cukierków o kwaśnym smaku).   Cierpki smak na języku uruchomi inny zmysł i odwróci twoją uwagę. Możesz też zająć się czymś miłym - oglądaniem zdjęć w albumie, które przywołają miłe wspomnienia i poprawią ci nastrój.

4. Sięgnij po zioła

 Pij napary ziołowe rano i wieczorem - z melisy, arcydzięgla, głogu, dziurawca. Możesz również wieczorem moczyć nogi w wywarach, by się rozluźnić, wyciszyć i szybciej zasnąć. Po łyżce suszu chmielu, waleriany oraz lawendy zalej 2 szklankami wody i doprowadź do wrzenia. Podgotuj 4 minuty, wlej wywar do miski z ciepłą wodą. Mocz w niej nogi przez  10 minut.

5. Dieta antystresowa

 Jedz produkty zawierające tryptofan  - aminokwas potrzebny do produkcji serotoniny, poprawiającej nastrój, i melatoniny ułatwiającej sen. Znajduje się w tłustych rybach morskich, nasionach dyni i słonecznika, jajkach, awokado, bananach, chudym mięsie, mleku. Magnez, który szybciej tracimy w stresie, uzupełnisz, jedząc orzechy i warzywa. Jego dobre źródło stanowią też produkty pełnoziarniste i kakao. Potrzebne układowi nerwowemu witaminy z grupy B są w kaszach, fasoli, brokułach i kapuście.  

6. Olejki aromatyczne

Kąpiele z ich dodatkiem uwolnią cię od stresu i napięcia. Nalej wodę do wanny, dodaj 15-20 kropli olejku, np. lawendowego, rozmarynowego, cedrowego, cytrusowego. Pod wpływem ciepła uwalniają się substancje eteryczne. Wdychając je, wyciszysz się, a mięśnie się rozluźnią i poczujesz błogostan. Temperatura wody nie powinna przekraczać 35-37 ºC, a kąpiel nie może trwać dłużej niż kwadrans - żeby cię nie osłabić.


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama