6 sprawdzonych metod na walkę ze stresem
1. Techniki oddechowe
Głębokie oddychanie, z udziałem przepony, pomoże ci pokonać napięcie i stres. Leżąc wygodnie na wznak na łóżku, połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Przez 3 sekundy bierz głęboki wdech przez nos - rób to tak, by jednocześnie wciągał się twój brzuch i napinała się górna część klatki piersiowej. Następnie, przez 4 sekundy, powoli i spokojnie wydychaj powietrze ustami. Powtórz ten cykl dziesięciokrotnie, a odczujesz wyraźną zmianę nastroju.
2. Znajdź sobie zajęcie
Sprawdź, czy uspokajają cię robótki ręczne: szydełkowanie, haftowanie, robienie na drutach - niektórych to odstresowuje. Napięcie można też rozładować przy użyciu przeznaczonych do tego gadżetów, np. ściskając gumowe piłeczki. Miętoszenie ich w dłoni przenosi uwagę na inny poziom percepcji - to pozwala zredukować drzemiącą w nas złość i dzięki temu szybko się rozluźnić.
3. Metoda behawioralna
Gdy czujesz, że stres bierze górę - masz przyspieszony oddech, uścisk w gardle - zastosuj metodę poznawczo-behawioralną, by powstrzymać narastanie złych emocji. Zacznij ssać plasterek cytryny (jeśli jesteś poza domem, miej zawsze przy sobie kilka cukierków o kwaśnym smaku). Cierpki smak na języku uruchomi inny zmysł i odwróci twoją uwagę. Możesz też zająć się czymś miłym - oglądaniem zdjęć w albumie, które przywołają miłe wspomnienia i poprawią ci nastrój.
4. Sięgnij po zioła
Pij napary ziołowe rano i wieczorem - z melisy, arcydzięgla, głogu, dziurawca. Możesz również wieczorem moczyć nogi w wywarach, by się rozluźnić, wyciszyć i szybciej zasnąć. Po łyżce suszu chmielu, waleriany oraz lawendy zalej 2 szklankami wody i doprowadź do wrzenia. Podgotuj 4 minuty, wlej wywar do miski z ciepłą wodą. Mocz w niej nogi przez 10 minut.
5. Dieta antystresowa
Jedz produkty zawierające tryptofan - aminokwas potrzebny do produkcji serotoniny, poprawiającej nastrój, i melatoniny ułatwiającej sen. Znajduje się w tłustych rybach morskich, nasionach dyni i słonecznika, jajkach, awokado, bananach, chudym mięsie, mleku. Magnez, który szybciej tracimy w stresie, uzupełnisz, jedząc orzechy i warzywa. Jego dobre źródło stanowią też produkty pełnoziarniste i kakao. Potrzebne układowi nerwowemu witaminy z grupy B są w kaszach, fasoli, brokułach i kapuście.
6. Olejki aromatyczne
Kąpiele z ich dodatkiem uwolnią cię od stresu i napięcia. Nalej wodę do wanny, dodaj 15-20 kropli olejku, np. lawendowego, rozmarynowego, cedrowego, cytrusowego. Pod wpływem ciepła uwalniają się substancje eteryczne. Wdychając je, wyciszysz się, a mięśnie się rozluźnią i poczujesz błogostan. Temperatura wody nie powinna przekraczać 35-37 ºC, a kąpiel nie może trwać dłużej niż kwadrans - żeby cię nie osłabić.