8 pomysłów, które pobudzą mózg

Mniej więcej od 30. roku życia szybkość przetwarzania informacji w mózgu przeważnie ulega spowolnieniu. Ale są sposoby, by temu zapobiec.

Już po 20 minutach lekkiego truchtu łatwiej się skoncentrować i znaleźć lepsze rozwiązania problemów, które nas dręczą
Już po 20 minutach lekkiego truchtu łatwiej się skoncentrować i znaleźć lepsze rozwiązania problemów, które nas dręczą123RF/PICSEL

Ruch na świeżym powietrzu

Umysł lubi oddychać świeżym powietrzem, w którym dominują jony ujemne. Dowiedziono, że cząsteczki powietrza o ładunku ujemnym, które występują wokół każdej spadającej kropli wody (np. po burzy), poprawiają nastrój i pobudzają kreatywność. Im wyższy poziom jonów ujemnych wokół, tym w mózgu niższy poziom serotoniny odpowiedzialnej za senność. Niedobór tlenu prowadzi do zatrzymania procesu przemiany materii. Dlatego wykorzystaj każdą chwilę, by spacerować, jeździć na rowerze czy biegać na świeżym powietrzu, zwłaszcza po ulewnym deszczu.

Wiedz, co jesz

Odpowiednia dieta ma wpływ na jakość pracy mózgu i układu nerwowego, szybkość reakcji, samopoczucie i nastrój. Witaminy z grupy B regulują pracę całego układu nerwowego. Ich źródłem są: pełnoziarnisty chleb, grube kasze, płatki owsiane, pistacje, orzechy włoskie, czerwone mięso, warzywa strączkowe. Brak witamin z tej grupy może powodować osłabienie oraz problemy z koncentracją, rozkojarzenie i bezsenność. Warto sięgać również po lecytynę (usprawnia pracę mózgu, jest nazywana paliwem dla umysłu), którą można znaleźć w rybach, soi i jej przetworach, żółtkach jajek, orzechach ziemnych, czekoladzie oraz kiełkach. Produkty te również świetnie zastapią poranną kawę na pobudzenie.

Kawa pita w nadmiernych ilościach jest szkodliwa, dlatego dobrze zastąpić ją innymi produktami
Kawa pita w nadmiernych ilościach jest szkodliwa, dlatego dobrze zastąpić ją innymi produktami123RF/PICSEL

Trenuj mózg

Sudoku, scrabble, kalambury, gry komputerowe (np. z serii "Akademia Umysłu"), krzyżówki i szarady to świetne ćwiczenia dla umysłu. Te rozrywki usprawniają pamięć, uczą myślenia, także nowego podejścia do znanych zagadnień. Jeśli już jesteś mistrzem w jakiejś grze, znajdź sobie nowe wyzwanie, coś nad czym musisz popracować. Tylko wtedy w mózgu tworzą się nowe połączenia między neuronami. Gdy wykonujemy stale te same czynności - impulsy biegną stałymi ścieżkami, nie powstają dla nich nowe. Rozrywki umysłowe, zwłaszcza układanie puzzli to także doskonałe narzędzie rehabilitacji, np. dla osób, które przeszły udar i na nowo muszą odzyskać umiejętności takie jak: uwaga, skupienie, rozpoznawanie kolorów. Są to tzw. funkcje poznawcze, które doskonali rozwiązywanie łamigłówek.

Przebywaj wśród ludzi

Naukowcy uważają, że ryzyko zapadnięcia na schorzenia otępienne, demencję czy chorobę Alzheimera jest aż o 60 proc. niższe u osób, które są towarzyskie, regularnie spotykają się ze znajomymi, biorą udział w rodzinnych spotkaniach, zapisali się do klubów dyskusyjnych, poszerzają krąg znajomych. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że kontakty międzyludzkie sprzyjają produkcji przeciwzapalnych związków chemicznych w mózgu i zapobiegają nagromadzeniu hormonów stresu. Z badań wynika, że osoby, które pielęgnują kontakty towarzyskie znacznie lepiej wypadają w testach pamięci i umiejętności koncentracji.

Podróżuj


Mózg chętnie się rozleniwia, lepiej mu na to nie pozwalać. Im więcej wyzwań stawiasz swojemu umysłowi, tym doskonalej będzie funkcjonował. Podróżowanie to jedno z takich wyzwań. Pod warunkiem, że samodzielnie opracujesz trasę, kupisz bilety, załatwisz noclegi, wyszukasz atrakcje, które warto zobaczyć,nauczysz się kilku zwrotów w obcym języku. To sprawi, że w mózgu powstaną nowe połączenia neuronów.

Mądra dieta i suplementy

Mózg w znacznej mierze składa się z tłuszczu DHA, który jest częścią grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Można go dostarczyć wraz z pokarmem. Doskonałym źródłem kwasów omega-3, w tym DHA, są ryby morskie: łosoś, tuńczyk, makrela czy dorsz. Wiele osób nie chce lub nie może jadać ryb, wówczas dobrym rozwiązaniem są suplementy diety z kwasami omega-3. Warto także przez cały rok zażywać witaminę D3. Większość Polaków, zwłaszcza po 65. roku życia, ma niedobór tej witaminy. Udowodniono, że substancja ta może o 69 proc. zmniejszyć zagrożenie alzheimerem oraz o 53 proc. demencją.

Otwórz się na nowe technologie

Gry (na konsoli, tablecie, smartfonie, komputerze) usprawniają płat czołowy kory mózgowej, gdzie gromadzona jest wiedza o nabytych umiejętnościach. Naukowcy z Sharp Brains, instytucji zajmującej się innowacjami w sferze usprawniania mózgu udowodnili, że trening, w którym wykorzystano gry wideo, poprawia wyniki w zadaniach wymagających uwagi wzrokowej, także uwagę i inteligencję. Ważne jest jednak to, aby nie spędzać przed komputerem zbyt wiele czasu. Zdaniem badaczy wystarczy 3-5 godzin tygodniowo.

Naukowcy są zdania, że jakość snu wpływa nie tylko na zdrowie organizmu człowieka, lecz również na wygląd jego ciała
Naukowcy są zdania, że jakość snu wpływa nie tylko na zdrowie organizmu człowieka, lecz również na wygląd jego ciała123RF/PICSEL

Wysypiaj się

Niedobór snu powoduje gorszą pracę kory przedczołowej, przez co mózg koncentruje się tylko na podstawowych czynnościach życiowych. Zarywanie nocy lub próby przyzwyczajenia organizmu do mniejszej ilości snu sprawiają, że pomijane są ważne etapy cyklu snu, w których regenerują się niektóre neurony oraz utrwalają zdobyte informacje i umiejętności. Podczas snu mózg także się oczyszcza, dzięki czemu lepiej pracuje.

23/2016 Świat i Ludzie

Honolulu - pomysł na wspaniałe wakacjeStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas