ABC medycyny Dalekiego Wschodu
Leczenie według reguł medycyny Dalekiego Wschodu jest dziś dostępne pod niemal każdą szerokością geograficzną. Także i u nas, w Polsce.


Ma zwolenników i przeciwników. Jednak od czasu, gdy WHO oficjalnie zaakceptowała akupunkturę i wywodzące się z niej zabiegi, słyszy się, że najlepsze byłoby współdziałanie medycyny wschodniej i zachodniej. Tak coraz częściej twierdzą także lekarze, wskazując na zalety takiej integracji.
Co może zaoferować pacjentowi medycyna Dalekiego Wschodu?
Akupunktura
Na czym polega
Miejsca nakłuć zależą od celu, jaki chce się osiągnąć - usunąć ból, pobudzić konkretny organ lub układ, dodać energii. Czas zabiegu bywa różny. Np. na Akademii Medycznej w Ułan Bator zaleca się stosowanie igieł przez 30 minut: kwadrans przeznacza się na działanie igieł w punktach znajdujących się na przedniej części i 12 - 13 minut na punkty akupunkturowe z tyłu ciała.
Na co pomaga
Coraz częściej stosuje się ją również, by poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego, żołądka, dwunastnicy, jelit, wątroby, układu krążenia, oddechowego, moczowego, wspomóc leczenie narządów kobiecych i prostaty, uspokoić nadmierną nerwowość, usunąć przemęczenie, dodać energii. Zabiegi nie bolą, choć chory może odczuwać pewien dyskomfort.
Aurikuloterapia
Na czym polega
Na co pomaga
Polega na wbiciu w małżowi małżowinę ucha cienkich igiełek, które następnie zakleja się przeźroczystym plastrem i nosi przez parę dni. Igiełki należy co jakiś dotykać na tyle mocno, by odczuć ból. Dokładnych instrukcji każdorazowo udziela lekarz. Zabiegi, choć są bezpieczne, nie stosuje się ich u kobiet w ciąży, osób z bardzo wysokim ciśnieniem i u ludzi powyżej 80 lat.
Elektroakupunktura
Na czym polega
Na co pomaga
Masaż i akupresura
Na czym polega
Na co pomaga
Moksoterapia i bańki
Na czym polega
Na co pomaga
dr Sainjargal Byambasuren-Federowska, lekarz medycyny, specjalista akupunktury i medycyny wschodniej
Życie na gorąco 12/2010