Reklama

ABC medycyny Dalekiego Wschodu

Leczenie według reguł medycyny Dalekiego Wschodu jest dziś dostępne pod niemal każdą szerokością geograficzną. Także i u nas, w Polsce.

Ma zwolenników i przeciwników. Jednak od czasu, gdy WHO oficjalnie zaakceptowała akupunkturę i wywodzące się z niej zabiegi, słyszy się, że najlepsze byłoby współdziałanie medycyny wschodniej i zachodniej. Tak coraz częściej twierdzą także lekarze, wskazując na zalety takiej integracji.

Co może zaoferować pacjentowi medycyna Dalekiego Wschodu?

Akupunktura

Na czym polega
Narodziła się w Chinach ponad 5 tys. lat temu i weszła do metod leczniczych wszystkich krajów Azji. Była rozwijana w różnych ośrodkach, z których każdy opracował własną technikę. Jednak zawsze oznacza wkłuwanie w skórę, w pewnych punktach ciała, specjalnych igieł. Te miejsca to tzw. punkty akupunkturowe. W ciele człowieka jest ich ponad 360.

Reklama

Miejsca nakłuć zależą od celu, jaki chce się osiągnąć - usunąć ból, pobudzić konkretny organ lub układ, dodać energii. Czas zabiegu bywa różny. Np. na Akademii Medycznej w Ułan Bator zaleca się stosowanie igieł przez 30 minut: kwadrans przeznacza się na działanie igieł w punktach znajdujących się na przedniej części i 12 - 13 minut na punkty akupunkturowe z tyłu ciała.

Na co pomaga
Jest skuteczna w leczeniu bólów: mięśni, stawów, kręgosłupa, reumatyzmu, zapalenia nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej, migreny, nerwobólu. W wielu przypadkach pacjent odczuwa ulgę już po jednym zabiegu, choć pełen efekt daje dopiero cała ich seria, czyli 10 lub 15. Sprawdza się też w przypadku nerwic i schorzeń o podłożu psychosomatycznym. Takie informacje znaleźć już można w większości współczesnych encyklopedii medycznych!

Coraz częściej stosuje się ją również, by poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego, żołądka, dwunastnicy, jelit, wątroby, układu krążenia, oddechowego, moczowego, wspomóc leczenie narządów kobiecych i prostaty, uspokoić nadmierną nerwowość, usunąć przemęczenie, dodać energii. Zabiegi nie bolą, choć chory może odczuwać pewien dyskomfort.

Aurikuloterapia

Na czym polega
Ten rodzaj akupunktury stosowany były w starożytnych Chinach obok metody klasycznej. Tyle że... wykonywany był wyłącznie w uchu. Ucho to bowiem jedna z najbardziej unerwionych części ciała. Jego budowa nasuwa skojarzenie z dzieckiem w łonie matki. Dzięki temu, wyobrażając sobie takie dziecko, można odnaleźć punkty akupunkturowe połączeń z organami wewnętrznymi.

Na co pomaga
Przydatna jest głównie do leczenia nerwic i bólów głowy, przy osłabionym układzie immunologicznym. Sprawdza się przy zwalczaniu nadwagi (ucisk na pewne punkty ucha hamuje apetyt) i przy rzucaniu palenia.

Polega na wbiciu w małżowi małżowinę ucha cienkich igiełek, które następnie zakleja się przeźroczystym plastrem i nosi przez parę dni. Igiełki należy co jakiś dotykać na tyle mocno, by odczuć ból. Dokładnych instrukcji każdorazowo udziela lekarz. Zabiegi, choć są bezpieczne, nie stosuje się ich u kobiet w ciąży, osób z bardzo wysokim ciśnieniem i u ludzi powyżej 80 lat.

Elektroakupunktura

Na czym polega
Leczenie prądem zapoczątkowali włoscy uczeni w XVIII wieku, stosując metodę, znaną potem jako galwanoterapia. Następnie przejęli ją Francuzi. Medycyna wschodnia połączyła możliwości lecznicze prądu z wiedzą o biologicznie aktywnych punktach skóry i tak... powstała elektroakupunktura. Metoda oznacza stymulację tych punktów elektroimpulsami o odpowiednim natężeniu.

Na co pomaga
Przy niedowładach kończyn, porażeniach i niektórych nerwobólach. Natężenie, napięcie i częstotliwość bodźców elektrycznych ustala lekarz. Zabieg jest wykluczony, gdy pacjent ma rozrusznik serca.

Masaż i akupresura

Na czym polega
Akupresura polega na uciskaniu akupunkturowych punktów ciała, co najlepiej sprawdza się w trakcie masażu. Takie połączenie zabiegów to kolejna specjalność medycyny wschodniej - coraz częściej, choć nie zawsze właściwie stosowana przez różnych masażystów. Przy wykonywaniu zabiegu masuje się skórę i odpowiednio uciska wybrane punkty akupunkturowe. W ten sposób powstaje impuls, który biegnie do narządów i tkanek i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie.

Na co pomaga
Usprawnia krążenie krwi i limfy, zwiększa wentylację płuc, diurezę, usuwa toksyny, zmniejsza lub likwiduje bóle mięśni, przyśpiesza metabolizm. Przeciwwskazaniem są zapalenia skóry, ostre infekcje dróg oddechowych, angina, zapalenie żył, choroby nowotworowe. Generalnie o tym, czy pacjent może poddać się zabiegowi, powinien zawsze zdecydować lekarz. Także masaż kręgosłupa wykonywany technikami wschodnimi przynosi interesujące rezultaty - daje efekt wyprostowania kręgosłupa.

Moksoterapia i bańki

Na czym polega
Moksoterapia to maksymalne (bezpieczne) zbliżanie zapalonego cygara z leczniczych ziół do ciała pacjenta. Jest to więc leczenie oparami, które dzięki temperaturze szybko przenikają do organizmu.

Na co pomaga
Sprawdza się przy stanach obniżonej energii, niestrawności, bólach brzucha, biegunkach, nieżycie żołądka, kłopotach z układem moczowym, nerwobólach, niektórych chorobach skórnych, bólach stawów i kręgosłupa. Leczenie chińskimi bańkami stosuje się nie tylko, jak u nas, przy przeziębieniach oraz chorobach układu oddechowego, lecz również przy ostrym zapaleniu korzonków i bólu mięśni kręgosłupa.

dr Sainjargal Byambasuren-Federowska, lekarz medycyny, specjalista akupunktury i medycyny wschodniej



Nasze porady nie mogą zastąpić bezpośredniego badania lekarskiego

Życie na gorąco 12/2010

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy