Reklama

Aby uszy nie bolały, były czyste i drożne

Ból, zatkanie ucha czy szumy uszne potrafią utrudnić normalne życie. Sama możesz złagodzić dolegliwości.

Uciążliwy ból

Czosnek

Obierz ząbek czosnku i odkrój jego końcówki - wtedy olejki eteryczne szybciej się uwolnią. Owiń ząbek w cienką gazę i włóż do ucha na 15 minut. Stosuj 3 razy dziennie. Możesz też mocno rozgnieść czosnek, wycisnąć z niego sok i zakropić 2 krople do chorego ucha. Czosnek ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne - skutecznie wspomaga leczenie stanu zapalnego.

Cebula

Obierz jedną średniej wielkości łupinę i ugotuj do miękkości. Następnie lekko przestudź i ciepłą owiń w gazę. Taki kompres przyłóż do ucha i pozostaw na 15- 20 minut. Cebula ma właściwości antybiotyczne i wzmacniające. Pod wpływem temperatury tkanki skóry rozluźniają się, co szybko przyniesie ulgę w bólu i pozwoli aktywnym substancjom z cebuli łatwiej wniknąć do organizmu.

Reklama

Uczucie zatkania

Zioła

Weź po garści kwiat bzu czarnego, kwiatu wiązówki, kory wierzby, liści podbiału i dobrze wymieszaj. Następnie weź łyżkę mieszanki i zalej połową szklanki wrzątku. Przykryj i odstaw do zaparzenia na 15 minut, a następnie co godzinę wkraplaj do chorego ucha po 4 krople naparu. Napar w proporcjach - łyżeczka ziół na szklankę wrzątku możesz także popijać 3 razy dziennie. Rozrzedza zalegającą w uchu wydzielinę i powoduje jej wypływanie. Zioła działają antybakteryjnie, dzięki czemu odkażają wyczyszczony kanał słuchowy.

Szumy uszne

Miód

Codziennie wieczorem do dzbanka z litrem letniej wody (temperatura ma być nie wyższa niż 40ºC, bo w wyższej miód traci lecznicze właściwości) włóż 4 łyżki płynnego, naturalnego miodu. Wymieszaj i odstaw na całą noc. Rano dodaj do mikstury sok z całej cytryny i porządnie wymieszaj. Popijaj napój przez cały dzień. Po miesiącu ciśnienie krwi spadnie. By efekt był trwalszy, stosuj kurację najlepiej przez 12 tygodni. Pomaga w leczeniu szumów usznych wywołanych nadciśnieniem tętniczym.

Owoc granatu

Codziennie jedz ziarenka z połowy owocu granatu. Zawierają antyoksydanty, które zmniejszają tzw. stres oksydacyjny w organizmie oraz gaszą stany zapalne toczące się w ściankach naczyń krwionośnych. Kuracja powinna trwać 12 tygodni, potem 3 miesiące przerwy i znów 12 tygodni. Możesz też zamiast świeżego granatu pić 50 ml dziennie ekologicznego, niesłodzonego soku z granatu. Niweluje szumy uszne spowodowane zwężeniem naczyń krwionośnych otaczających ucho.

Kuracja geranium

Gdy masz zapalenie ucha, weź listek  geranium (inaczej anginki) rozejrzyj w palcach, a potem zwiń w cienki rulonik. Następnie owiń go w cienki płatek waty i niezbyt głęboko włóż w ucho. Zawarte w geranium olejki mają działanie przeciwzapalnie, niszczą bakterie i wirusy.

Sposoby na pozbycie się woskowiny

Jedną z przyczyn szumów usznych może być nagromadzenie się sporej ilości woskowiny w przewodzie słuchowym. Co pomoże ci ją usunąć?

Sól morska

Pół łyżeczki soli morskiej rozpuść w połowie szklanki letniej wody. Namocz dobrze wacik i zakropl do ucha 5 kropli roztworu. Pozostań z przechyloną głową przez 3 minuty, a potem zrób to samo z drugim uchem. Powtarzaj zabieg codziennie przez 4 dni. Woskowina rozrzedzi się i sama wypłynie.

Oliwa z oliwek lub olej parafinowy

 4 krople tłuszczu zakropl najpierw do prawego ucha, potem potrzymaj przechyloną głowę przez 5 minut. Następnie to samo zrób z lewym uchem. Powtórz sekwencję przez 3 dni z rzędu. A potem wypłucz ucho ciepłą wodą. Uwaga! Olej parafinowy kupisz w każdej aptece.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama