Aloesowe kuracje ukoją skórę i jelita

​Jego liście wypełnia żelowa substancja, której 99 proc. stanowi woda. Mimo to aloes obfituje w szereg witamin, m.in.: A, C, kwas foliowy, niacynę i witaminę B12 oraz składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, cynk, chrom, potas i żelazo.

Aloes potrzebuje dużo światła, nie lubi natomiast nadmiaru wody
Aloes potrzebuje dużo światła, nie lubi natomiast nadmiaru wody123RF/PICSEL

Zdrowotny miąższ

To jedynie skromna lista, bo w aloesie skrywa się aż dwieście aktywnych składników, dlatego jego sok jest powszechnie używany dla celów zdrowotnych. Z miąższu i soku aloesu możemy korzystać w dwojaki sposób. Albo kupując gotowe produkty w aptekach i sklepach zielarskich, albo przetwarzając roślinę hodowaną w domu. Właściwości lecznicze mają aloesy 3-5-letnie. Przed ścięciem nie podlewaj go przez 2 tygodnie. Potem opłucz liście, zetnij i odłóż w ciemne miejsce na 5 dni.

Na podrażnioną skórę

Żel z aloesu pomoże na szorstkie łokcie, oparzenia oraz owrzodzenia. Zmniejsza też objawy łuszczycy, egzemy i alergii.

Jak przygotować: z grubych liści aloesu wyskrob łyżeczką żelowaty miąższ, zagotuj go na małym ogniu, aż do uzyskania gęstej masy. Potem przechowuj w zamkniętym słoiczku na dolnej półce lodówki.

Jak stosować: smaruj podrażnione miejsca na skórze kilka razy dziennie.

Na problemy trawienne

Aloes ma właściwości przeczyszczające i żółciopędne, warto go stosować w dolegliwościach układu pokarmowego.

Jak przygotować: 100 g zmiksowanych liści zmieszaj z 50 g miodu i 50 ml spirytusu. Wlej do butelki z ciemnego szkła i odstaw na 5 dni. Następnie wstaw do lodówki.

Jak stosować: zażywaj przed jedzeniem, po jednej łyżeczce.

Dla rekonwalescentów

Nalewka z aloesu pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, żołądka, zapaleniu okrężnicy i odbytnicy. Warto przyjmować ją po zabiegach chirurgicznych, długotrwałych chorobach, przy wyczerpaniu nerwowym.

Jak przygotować: 50 dag liści aloesu zmiel w maszynce do mięsa, dodaj 50 g płynnego miodu i butelkę czerwonego wytrawnego wina. Wlej do naczynia z ciemnego szkła, odstaw na 5 dni w chłodne miejsce. 

Jak stosować: pierwszy tydzień - 3 razy dziennie po łyżeczce do herbaty, godzinę przed posiłkiem; drugi tydzień - 3 razy dziennie po łyżce, przed jedzeniem. Kuracja powinna trwać 2-3 tygodnie, ale najlepiej stosować ją przez 1-2 miesiące. 

>>> Przepis na sok stymulujący produkcję czerwonych krwinek znajdziesz na następnej stronie <<<

Żel zawarty w tej roślinie potrafi zdziałać cuda
Żel zawarty w tej roślinie potrafi zdziałać cuda123RF/PICSEL

Na anemię

Zawarty w aloesie acemannan stymuluje produkcję czerwonych krwinek, pobudzając szpik kostny do pracy. Aloes zawiera magnez, żelazo i minerały stanowiące składniki krwi.

Jak przygotować: liście drobno pokrój, przesyp do szklanego naczynia i zasyp cukrem. Odłóż w ciemne miejsce i czekaj, aż puszczą sok.

Jak stosować: pij syrop 2-3 razy dziennie po łyżce.

Na zajady

Wyciąg z aloesu hamuje rozwój drobnoustrojów i sprawia, że ranki szybciej się regenerują. Pomaga w przypadku owrzodzeń aftowych i zajadów.

Ulgę przyniesie przecieranie bolących miejsc świeżym sokiem z rozgniecionego liścia. 

Można też przygotować napar: 4 liście aloesu zmiksuj i zalej szklanką wrzątku. Po zaparzeniu przelej do słoika i co jakiś czas przecieraj płynem pęknięcia w kącikach ust. 

Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas