Aparat ortodontyczny - sposób na piękny uśmiech! Jakie są wady i zalety noszenia aparatu na zęby?

U jednych motywacją do leczenia ortodontycznego będą kwestie wizualne, u innych występują wskazania medyczne, np. ścieraniu się zębów. Niezależnie od tego, co stoi za decyzją o założeniu aparatu na zęby, warto poznać zalety oraz wady jego noszenia. Sprawdź, jak możesz w tym czasie dbać o zdrowie jamy ustnej, by uniknąć niepotrzebnych urazów czy bólu, jaki wywołuje afta.

Ładny uśmiech pomaga zrobić dobre pierwsze wrażenia
Ładny uśmiech pomaga zrobić dobre pierwsze wrażeniamateriały promocyjne

Zanim zapadnie decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego, zwykle przechodzi się przez kilka konsultacji oraz leczenie stomatologiczne - przed założeniem aparatu zęby powinny być w jak najlepszym stanie.  Zakładanie aparatu nie trwa długo, zajmuje przeważnie niecałą godzinę. Trochę dłużej trwa przyzwyczajanie się do nowego sprzętu w jamie ustnej, który początkowo może utrudniać mówienie. Pierwsze dni mogą wiązać się także z bolesnością zębów, ponieważ aparat zaczyna już ,,pracować", Czyli delikatnie przesuwać zęby. Wszystko to jednak dość szybko mija i jeśli aparat nie ma żadnych wad lub (jak np. wyciągów ortodontycznych), nic nie powinno nam przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Aparat na zęby vs małe niedogodności

O jakich wspomnianych wyżej wadach mowa? Aparat jest zbudowany m.in. z zamków, pierścieni oraz łuków, które mogą w trakcie leczenia ulegać usterkom. Może zdarzyć się również nieodpowiednie dopasowanie aparatu na wizycie kontrolnej, np. obcięcie łuku zbyt daleko od jego zakończenia, co skutkuje zaczepianiem o policzek i powstawaniem ran. W takim przypadku należy zabezpieczyć zagrożone miejsce, np. założeniem drobnego kawałka wosku ortodontycznego na element, który podrażnia śluzówkę. Oczywiście należy również jak najszybciej udać się do swojego ortodonty, by usunąć źródło problemów.

Co ważne, urazy mechaniczne, które powstają w czasie noszenia aparatu, mogą powodować występowanie aft. To nadżerki, którą otacza stan zapalny. Zwykle przybierają okrągłą formę, są pokryte delikatnym nalotem, a dookoła znajduje się czerwona obwódka. Niestety, afty bolą, wywołują uczucie pieczenia i w zależności od miejsca położenia - mniejszy lub większy - dyskomfort. Mogą przeszkadzać w mówieniu, jedzeniu, a czasami zwykłym poruszaniu żuchwą. 

Jak pokonać afty?

Kiedy w twojej jamie ustnej pojawia się afta nie czekaj! Jak najszybciej wprowadź środki łagodzące bolesność oraz wspierające proces gojenia. Jeśli zmiany są niewielkie, z powodzeniem możesz skorzystać ze środków, które są dostępne w aptekach bez recepty. Kupisz preparaty w formie żelu, roztworu do płukania gardła czy aerozolu. W ich skład wchodzą m.in. substancje działające antyseptycznie, przeciwbólowo oraz przeciwobrzękowo, jak chociażby benzydamina, która znajduje się w środkach Tantum Verde. 

Leczenie możesz wspomóc także domowymi sposobami, np. płukaniem jamy ustnej naparem z szałwii, który również działa przeciwzapalnie, łagodząco oraz odkażająco. Sprawdzi się więc nie tylko w przypadku aft, lecz także innych podrażnień, które mogą powstawać na różnych etapach leczenia ortodontycznego. Co ważne, jeśli pojawi się u Ciebie pojedyncza afta, nie ma powodów do obaw. Jeżeli jednak tego typu zmiany występują bardzo często, są duże lub jest ich wiele, skonsultuj się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania, by poszukać przyczyny problemów.

Zalety aparatu ortodontycznego

Mogłoby się wydawać, że powyższy opis tłumaczy wyłącznie zagrożenia, jakie wiążą się z noszeniem aparatu i tym samym punktuje wady tego typu terapii. Na szczęście wszystko to równoważą plusy!

  • Będziesz mieć piękny uśmiech i zdrowe zęby!
  • Osoba, która nosi aparat nie musi się wstydzić - wręcz przeciwnie. Pokazuje przecież, że troszczy się o siebie i swoje zdrowie!
  • Współczesne terapie ortodontyczne to często szybkie, małoinwazyjne, niemalże niezauważalne procesy - nie ma więc powodów do obaw. Całe leczenie minie szybciej, niż Ci się wydaje!
materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas