Astma. Nowe doniesienia w leczeniu

Zgodnie z definicją GINA, astma to choroba niejednorodna. Zwykle charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym w drogach oddechowych. Objawia się świszczącym oddechem, dusznością, uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem, a intensywność objawów jest zmienna.

Astma epizodyczna możne pojawić się w każdym wieku
Astma epizodyczna możne pojawić się w każdym wiekuMWMedia

Leczenie astmy opiera się na dwóch grupach leków - działających doraźnie, szybko rozszerzających oskrzela i ułatwiających oddychanie (m.in. krótko działające beta2-mimetyki, tzw. SABA) oraz na lekach o działaniu przeciwzapalnym, czyli działających na przewlekły stan zapalny w drogach oddechowych, będący przyczyną dolegliwości - są to przede wszystkim wziewne glikokortykosteroidy.

Niestety, pacjenci zapominają, iż podstawą w kontroli astmy są leki przeciwzapalne, a nie te szybko łagodzące objawy (tzw. SABA). Często więc nadużywają leków rozszerzających oskrzela, a zapominają o sterydach wziewnych. To wpływa niekorzystnie na stan układu oddechowego, prowadzi do nasilenia objawów i zaostrzań choroby.

Najnowsze zalecenia

Na początku kwietnia 2019 GINA (Global Initiative for Asthma, czyli Globalna Inicjatywa dla Astmy) opublikowała aktualne zalecenia na temat leczenia astmy. Są to największe od 30 lat zmiany w rekomendacjach.

Zgodnie z nimi, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów, GINA zaleca doraźne stosowanie małych dawek wziewnego Formoterolu jako metodę leczenia przeciw duszności we wszystkich stopniach leczenia.

Dotychczas stosowane SABA przesuwa na miejsce leczenia alternatywnego. To istotna zmiana, ponieważ leki z grupy beta2-mimetyków (SABA) były zalecane przez GINA w pierwszej kolejności przez ostatnie 50 lat!

Obecnie leki SABA stanowią jedynie alternatywną metodę leczenia. GINA zwraca uwagę, że dobór właściwego leku jest najważniejsze, by terapia była skuteczna, a pacjenci bezpieczni.

Właściwe leczenie poprawia jakość życia, zapobiega atakom, zmniejsza ich ciężar i stopień nasilenia. Wziewne glikokortykosteroidy stosowane zgodnie z zaleceniami znacznie zmniejszają konieczność pobytu w szpitalu.

Ułatwieniem dla pacjentów, które umożliwia przestrzeganie zaleceń oraz regularne przyjmowanie leków, są nowoczesne leki i techniki ich podawania - np. jeden inhalator zawiera dwa różne leki lub są podawane w formie inhalacji.

Zobacz także: 

W poszukiwaniu kadrów z P30 ProInteria.tv
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas