Awokado: Za zdrowe, by nie jeść
Jest tłuste, ale tak wartościowe dla naszego organizmu, że w tym wypadku kalorii nikt nie powinien liczyć. Dietetycy przekonują nas, by włączyć awokado na stałe do diety i przedstawiają listę niekończących się argumentów.
W awokado kryją się witaminy A, C, E, które pełnią rolę przeciwutleniaczy, a te spowalniają proces starzenia się komórek. Jest też sporo witamin z grupy B, ważnych dla działania układu nerwowego.
Tłuszcz, którego niepotrzebnie się boimy, zawiera kwasy omega 3 i omega 6. Owoc pomaga w obniżeniu złego cholesterolu, a dzięki zawartości potasu dba o kondycję serca i reguluje ciśnienie krwi. Wzmacnia także oczy (tu działa luteina i zeaksantyna) - nie powinniśmy się więc ani przez moment zastanawiać, tylko korzystać z jego dobrodziejstw.
Jednak dla wielu z nas owoc awokado jest mdły, a jego konsystencja i faktura niekoniecznie zachwyca. Nikt nie musi jeść awokado solo. Nie straci swoich właściwości w połączeniu z innymi składnikami. Równie dobrze można dodać go do sałatki, obficie skropić cytryną, a smak owocu zginie pośród innych produktów.
Można też przygotować pyszną pastę na bazie awokado. Robi się ją 5 minut, nie licząc czasu na ugotowanie dwóch jajek. Te obieramy, wkładamy do wysokiego naczynia, wrzucamy obrane awokado - oczywiście, bez pestki, dodajemy pół pokrojonej w kostkę cebuli i sporą łyżkę majonezu. Doprawiamy solą i pieprzem, a całość miksujemy. Pasta komponuje się idealnie ze świeżym pieczywem.
Czy jest jakiś minus dotyczący tego zdrowego owocu? Ekolodzy zwracają uwagę na ślad węglowy, jaki pochodzi ze zużycia wody, energii i nawozów, jakie są potrzebne do uprawy awokado. Może warto więc ograniczyć spożywanie produktu nie ze względu na własne zdrowe, ale na zdrowie Matki Ziemi.
Katarzyna Skrzynecka nominowana jest w plebiscycie Telekamery 2021 w kategorii "Juror". Głosuj online! Głosowanie trwa do 11 lutego.
Zobacz także: